Spinal anestezide prilokainle birlikte uygulanan intravenöz efedrin ve intratekal epinefrinin karşılaştırılması
Administration of intravenous ephedrine compered to intrathecal epinephrine under spinal anesthesia using prilocaine
  1. Tez No: 115732
  2. Yazar: HANİFE GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YEŞİM BATİSLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Alt ekstremite cerrahi operasyonlarda sıklıkla santral nöral bloklar uygulanmaktadır. Bu teknik ile operasyon sırasında ortaya çıkabilecek pek çok komplikasyon, hasta uyanık olduğu için erken teşhis konularak tedavi edilebilmekte; postoperatif dönemde ise hasta erken mobilize edilerek erken taburculuk mümkün olabilmektedir. Rejiyonal anestezi tekniğinin en önemli dezavantajı ise kullanılan lokal anestezik ajana, uygulanan doza, konsantrasyona ve veriliş yoluna bağlı olarak yan etki ve toksisite gelişebilmesidir. Biz bu çalışmada alt ekstremite cerrahisinde, spinal anesteziye bağlı en sık ve en ciddi komplikasyon olan hipotansiyona, profilaktik intravenöz efedrin kullanımı ile intratekal epinefrin ilavesinin katkılarını karşılaştırdık. Toplam 45 hasta dahil edilen bu çalışmada, hastalar rastgele 3 gruba ayrılarak spinal anestezi uygulanarak, bir gruba %2 konsantrasyonda 80 mg prilokain bir gruba profilaktik intravenöz 5 mg efedrinle birlikte %2 konsantrasyonda 80 mg prilokain ve bir gruba da %2 konsantrasyonda 40 mg prilokaine ilave 200 jıgr epinefrin verildi. Hastalar spinal anestezinin yapılmasından hemen sonra başlayarak, operasyonun sonuna kadar, belirli aralıklarla sensorial blok (bilateral pinpirik), motor blok (Bromage skalası) ve anestezik özellikler kardiyovasküler ve elektrokardiyografik parametreler açısından takip edildiler. Her üç grup içinde de yeterli ve etkili sensorial blok oluşurken, epinefrinli ve efedrinli grupta kardiyovasküler komplikasyon açısından saf prilokain'e göre anlamlı düşüş vardı ve bu durum epinefrinli grupta belirgindir. 47Epinefrinli grupta hipotansiyon gelişmezken, saf prilokain kullanılan grupta ciddi hipotansiyon ve bradikardi oluşmuştur. Epinefrinin, alt ekstremite kısa ve orta süreli operasyonlarında spinal prilokaine ilavesi anestezik maddenin miktarını yarı doz azaltma avantajı sağlayarak, sistemik toksite ve kardiyovasküler komplikasyon gelişimini azaltmıştır ve aynı düzeyde etkili ve yeterli anestezi sağlanmıştır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Central neural blocking technique is frequently performed in lower extremity surgical operations with this technique may possible complications in an awake patient which may be encountered during the operation, can be easily and early diagnosed, and early mobilization and discharge in the postoperative period will be possible. The most important disadvantage of the regional anesthesia is adverse side effects and toxicity due to the local anesthetic agent used, administered dosage, concentration and route. In this study, we compared the effect of the addition of intrathecal epinephrine and prophylactic intravenous ephedrine on the hypotension which is the must frequent and serious complication of spinal anesthesia, in the lower extemity surgery. Total of 45 patients which were included in this study, randomly into 3 groups. Which 80 mg 2% prilocaine, the 2 rd group received 2% prilocaine 80 mg in addition to 5 mg intravenous ephedrine and the 3 rd group was given 2% 40 mg prilocaine and 200 jig epinephrine. The patients were followed in irregular intervals means of cardiovascular and electrocardiographic parameters, sensorial block bilateral (pin-prick), motor block (Bromage scala) and quality of anesthesia. While there were effective and sufficient sensorial block in 3 groups, in the pure prilocaine group (group I) cardiovascular complications were found to be significantly higher. 49In the group with epinephrine, there were as hypotension whereas serious hypotension and bradycardia were observed in the pure prilocaine group. Addition of epinephrine to spinal prilocaine in short and medium duration operations of lower extremity enabled us to lower the amount of the anesthetic medication to they half thus sustaining the while same level effective and sufficient anesthesia systemic toxicity and cardiovascular complication were diminished. 50