Spinal anestezide kullanılan Prilokain ve Bupivakain' in hemodinamik etkilerinin torasik elektriksel biyoempedans yöntemi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 32675
  2. Yazar: EMİNE DİNÇER
  3. Danışmanlar: DR. NURTEN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, spinal anestezide lokal anestezik ajan olarak kullanılan bupiva- kain ve prilokain'in oluşturduğu hemodinamik etkileri karşılaştırmaktır. ASA l-ll grubundaki rastgele seçilen 40 hasta 20'şer kişilik iki gruba ayrılmıştır. Tüm hastalarda 22 G spinal iğne kullanılarak L3-4 aralığından subaraknoid mesafeye girilerek spinal anestezi uygulanmıştır. Bupivakain grubunda 3-3.5 mi %0.5'lik bupivakain, prilokain grubunda 5.5-6 mi %2'lik prilokain verilerek T10 düzeyinde sensorial anestezi sağlanmıştır. Hemodinamik değişiklikler torasik elektriksel biyoempedans yöntemi kullanılarak izlenmiş ve hastanın ameliyat masasına alınmasından operasyon sonuna kadar süren 10 dö nemde kayıt tutulmuştur. Sistolik arteriyel kan basıncı her iki grupta da düşerken ortalama arteriyel kan basıncında prilokain grubunda daha belirgin bir azalma gözlenmiştir. Kalp hızı, kardiyak debi, kardiyak indeks ve atım hacminde ise bupivakain grubunda daha belirgin bir azalma sap tanmıştır. Total periferik dirençte bupivakain grubunda değişiklik gözlenmezken prilokain grubunda azalma görülmüştür. Ancak sonuçlar açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak bupivakain ve prilokain'in kardiyovasküler sistem rahatsızlığı bulunan olgularda da yeterli hemodinamik ve elektrokardiyografik monitorizasyon altında, spinal anestezide güvenle uygulanabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our study is to compare the hemodynamic effects of local anaesthe tic agents bupivacaine and prilocaine in spinal anaesthesia. ASA l-ll randomly selected 40 patients allocated to 2 groups, 20 patients in each group. Spinal anaesthesia was applied by using a 22G spinal needle, at L3-4. To bupi vacaine group 0.5% 3-3.5 ml bupivacaine and to prilocaine group 2% 5.5-6 cc prilocaine was administered. A sensorial block at T10 level was obtained. Hemodynamic changes were monitored by using a thorasic electrical bioempedance device and 10 different data were recorded beginning from the patients entering the operating room till the end of the operation. Sistolic arteriel blood pressure decreased in both groups while mean arteriel pres sure seemed to decrease more in prilocaine group. But heart rate, cardiac output, cardiac index and stroke volume showed a significant decreased in bupivacaine group. While there was no difference seen in total periferic resistance in bupivacaine group, it decreased in prilocaine group. However there were no significant differences at the re sults obtained, among the two groups. As a conclusion, we found that bupivacaine and prilocaine could be administered safely in spinal anaesthesia under the adequate hemodynamic and electrocardiographic monitorization conditions. - 43