Spinal-epidural kombine anestezide prilocaine ile prilocaine-bupivacaine karışımının kullanılması
  1. Tez No: 32670
  2. Yazar: GAMZE ORAL (BALKIR)
  3. Danışmanlar: DR. NEBAHAT SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
31 ÖZET Kombine tekniğin kullanılması ve lokal anesteziklerin karıştırıl ması sayesinde, hızlı başlayarak tam motor blok sağlayan, uzun süren spinal anestezi oluşturuldu. Operasyonun uzaması halinde epidural kateter- den yararlanılması ve postoperatif dönemde analjezi için kullanılması amaçlandı. ASA I-II grubundan 40 hasta çalışmaya alındı. Randomize olarak iki gruba ayrılan hastalara aynı teknik kullanıldı. Fakat 1. gruba lokal anes- tezik olarak % 2 prilocaine, 2. gruba % 2 prilocaine + % 0.5 bupivacaine karışımı verildi. Gruplar karşılaştırıldığında 2. grupta tam blok oluşma zamanının daha kısa olduğu (5,2±2.41 dakika) görüldü. Spinal anestezi süreleri karşılaştırıldığında 2. grupta anestezi süresi daha uzun (199,25+34.09 dakika) bulundu. İkinci grupta spinal anestezi ile operasyon tamamlanırken, birinci grupta epidural kateterden lokal anestezik doz eklenerek anestezi oluşturuldu ve operasyonun bitirilmesi sağlandı. Postoperatif dönemde epidural kateterden 4 mg morfin verilmesi ile % 50 oranında 24 saat süren analjezi süresi elde edildi. Meydana gelen yan etkiler tedavi edilebilir düzeyde ve az sıklıkta idi.
Özet (Çeviri)
32 SUMMARY Combined technique and the use of local anesthetics resulted in complete motor block that was achieved in a short time and long lasting spinal anesthesia. Epidural catheter was useful in cases when the operation took time longer than the planned and also for postoperative analgesic administration. 40 patients were studied in ASA I and II groups. The same technique was used in the patients randomized to the two groups. The local anesthetic used was 2% prilocaine in the first group, and 2% prilocaine + 0.5% bupivacaine in the second group. Time to achieve complete block was shorter in the second group (5.2±2.41 minutes) spinal anesthesia lasted longer in the second group (199.25+34.09 minutes) in the second group operation was concluded under spinal anesthesia, but in the first group it was concluded after local anesthetic administration through the epidural catheter. In the postoperative period 4 mg morphine administration through the epidural catheter resulted in the 24 hours of analgesia in the 50% of the cases. Side effects were infrequent and managable.