Sezaryen operasyonlarında spinal anestezi için bupibakaine eklenen intratekal fentanil ve sufentanilin maternal ve neonatal etkilerinin karşılaştırılması
Comparıson of the maternal and neonatal effects of ıntrathecal fentanyl and sufentanıl added to bupıvacaıne ın spınal anesthesıa for cesarean delı very
  1. Tez No: 301523
  2. Yazar: EMİŞE TORTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BENGİ ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Biz bu çalışmada; sezaryen operasyonu planlanan hastalarda spinal anestezide hiperbarik bupivakaine ilave edilen fentanil ve sufentanilin intraoperatif hemodinamik değişiklikler, yan etkiler, intraoperatif ve postoperatif analjezi ve anestezi kalitesi, hasta ve cerrah memnuniyeti ve yenidoğan üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulu izni ve bilgilendirilmiş hasta onamı alınan, elektif sezaryen operasyonu planlanan, ASA I-II, 18-45 yaş arası, termde ve tek fetüs gebeliği olan 60 gebe dahil edildi. Preeklampsi ve eklampsi öyküsü, önemli kardiovasküler, respiratuar, renal ve nörolojik hastalığı, pıhtılaşma bozuklukları, psikiyatrik hastalık öyküsü, opioid ve lokal anesteziklere karşı allerji öyküsü ve fetal distress varlığı olan, vücut ağırlığı >100 kg, boyu 4 olduğu zaman arasındaki süre değerlendirildi. Postoperatif ağrı tedavisi hasta kontrollü analjezi (HKA) (tramadol) ile sağlandı. Hastalar 24 saat takip edilerek HKA istek sayıları ve toplam analjezik tüketimleri kaydedildi.Yenidoğan, doğumun 1. ve 5. dakikalarında Apgar Skoru ve umbilikal arteriyel kan gazı bakılarak değerlendirildi. Cerrahi anestezi ve gevşeme kalitesi obstetrisyen, analjezi kalitesi hastalar tarafından mükemmel/iyi/orta/kötü şeklinde skorlanarak değerlendirildi. Annedeki ilk 48 saat içinde görülebilen yan etkiler (bulantı, kusma, titreme, kaşıntı, sedasyon, hipotansiyon, bradikardi, solunum depresyonu, hipoksemi, baş ağrısı) kaydedildi. Kaşıntı skorlamayla değerlendirildi (1=yok, 2=hafif, 3=orta, 4=şiddetli).Gruplar arasında demografik özellikler açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Gruplar arasında cilt insizyonu-doğum intervali, uterininsizyon-doğum intervali ve operasyon süresi açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Ancak, Sufentanil Grubu'nda anestezi süresi, Fentanil Grubu'na göre anlamlı derecede uzun bulundu (p0,05). Her iki grup arasında maksimum duyusal blok düzeyi, bu düzeye ulaşma ve maksimum Bromage Skoru'na ulaşma zamanları açısından anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Duyusal bloğun T10 dermatomuna gerileme ve motor bloğun çözülme zamanı Sufentanil Grubu'nda Fentanil Grubu'na göre anlamlı uzun bulundu (p0,05). Sufentanil Grubu'nda, KAS ve EAS'leri Fentanil Grubu'na göre anlamlı derecede uzun bulundu (p0,05). Gruplar arasında kaşıntı dışında yan etkiler açısından fark yoktu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effects of fentanyl and sufentanil added to hyperbaric bupivacaine for spinal anesthesia in patients scheduled for cesarean operation on intraoperative hemodynamic changes, side effects, the quality of intraoperative and postoperative analgesia and anesthesia, patient and surgeon satisfaction and neonate.After obtaining the approval of Ondokuz Mayıs University Hospital's Local Ethics Committee and written informed consent, 60 ASA I-II full-term pregnant women, 18 to 45 years of age, scheduled for elective cesarean section were included in the study. Pregnant women who have preeclampsia, eclampsia, mental illness and allergy to opioids and local anesthetics; patients with severe cardiovascular, respiratory, renal and neurological disease and coagulopathy and patients with fetal distress and a height of less than 150 cm and a weight of more than 100 kg, rejecting spinal anesthesia and contraindicated to spinal anesthesia were excluded.All patients who completed at least 8-hour fasting period were administered 40 mg of famotidine before surgery. In the operation room, patients were placed in the left lateral supine position and standard monitoring was applied. All patients received 8 ml/kg Ringer's Lactate solution + 4 ml/kg colloid solution (HES) via 18-20 G intravenous cannula for 15 minutes before spinal anesthesia. A sterile drape was placed in the sitting position and 2 ml prilocaine 2% concentration for skin local anesthesia was applied. Spinal blockade was performed through L3-4 or L4-5 intervertebral space using a 25-27 G spinal needle. Patients were randomly divided into two groups of 30 patients each;Patients in Fentanyl Group (Group F) received 10 mg of 0,5% hyperbaric bupivacaine + fentanyl 20 µg, whereas those in Sufentanil Group (Group S) received 10 mg of 0,5% hyperbaric bupivacaine + 5 µg intrathecal sufentanil. (Patients with a height >165 cm received an extra 0,3 mL = 1,5 mg hyperbaric bupivacaine).Hemodynamic parameters were recorded every 1 minute from the beginning of the spinal anesthesia until delivery; at 3-minute intervals in the subsequent 20 minutes; thereafter at 5-minute intervals until the end of the operation, and at 10-minute intervals in the recovery room for two hours. The sensory block level, the degree of motor block (Bromage Score), maximum level of sensory block and time to reach this level, time to reach maximum Bromage Score, time of sensory block regression to T10 dermatome and motor block regression time were recorded.Intraoperative and postoperative pain was evaluated using visual analogue scale (VAS) at 15-minute intervals at baseline and during skin incision, abdominal retraction, uterine incision, delivery, uterine exteriorization, peritoneal closure and at the end of the surgery and recovery and at 2, 4 and 6th hours of the block. When the VAS value is ?4 during the surgery, 50 µg fentanyl was administered intravenously as an additional analgesic.The durations of complete and effective analgesia were defined as the time between the beginning of spinal anesthesia and the patient's VAS ?0 and >4, respectively. Patient-controlled analgesia (PCA) (tramadol) was used for postoperative pain management. Patients were monitored for 24 hours and the number of demand and total analgesic consumption were recorded.After delivery, neonate was evaluated with Apgar Score 1 and 5 minutes and umbilical arterial blood gas. The quality of surgical anesthesia and analgesia during the operation, which the obstetricians and patients rated, were classified into 4 grades: poor, fair, good and excellent. Maternal side effects that may be observed within the first 48 hours (nausea, vomiting, shivering, pruritus, sedation, hypotension, bradycardia, respiratory depression, hypoxemia and headache) were recorded. Pruritus was assessed using a scale (1 = none, 2 = mild, 3 = moderate, 4 = severe).No significant differences were observed between groups in terms of demographic characteristics (p>0,05). There were no significant differences between groups in terms of skin incision-delivery interval, uterine incision-delivery interval, and the operation time (p>0,05). However, the duration of anesthesia in Sufentanil Group was significantly longer than that in Fentanyl Group (p0,05). Maximum sensory block level, the time to reach this level and the maximum Bromage Score did not differ significantly (p>0,05). Regression time of sensory block to T10 dermatome and motor block regression time was significantly longer in Sufentanil Group than those in Fentanyl Group (p0,05). When compared with the Fentanyl Group, the durations of complete and effective anesthesia were significantly longer in Sufentanil Group (p0,05). The side effects except pruritus did not show any significant difference between the groups.