Sepsisli yenidoğan ve büyük çocuklarda böbrek fonksiyonları
- Tez No: 8447
- Danışmanlar: PROF. DR. E. HASANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Akut böbrek yetmezliği nedenlerinden birisi de sepsistir. Sepsise bağlı birçok organ sistem yetmezliği sonucu oluşan dramatik ağır tablo, sepsisin böbrekler üzerine olan etkisini gözden kaçırabilir. Bu çalışma sepsisin böbrekler üzerine olan etkisini klinik olarak incelemek ve vurgulamak için planlandı. Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana- bilim Dalı servislerine yatırılan sepsisli yenidoğan ve büyük çocuklarda böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek amacı ile Cer, FENa, FEK, TRP, RFI, Fc amilaz ve Fc^j-MG değerleri hesaplandı, serum ve idrar osmolalitesi belirlendi. Uygun kontrol grubunda da aynı çalışmalar yapıldı. Çalışmada BUN ve serum Cr değerleri sepsiste yüksek bulunurken, Cer 'i düşük bulundu. Ayrıca, sepsisli vakalarda FENa, RFI, FEK, Fc amilaz ve Fc %-MG değerleri kontrollere göre yüksek TRP değeri de düşük bulundu. Fc amilaz ile Fc B2-MG arasında korelasyon kuvvetli pozitif yönde olması da, pahalı ve güç bir yöntem olan Ba-MG çalışılması yerine amilaz kulla nılabileceğini düşündürdü. Sonuçta; sepsiste böbrek fonksiyonlarının yetmezlik oluşacak kadar etkilendiği, ancak erken septik dönemde idrar outputunun yeterli olması nedeniyle gelişen yetmezliğin nonoligürik akut böbrek yetmezliği olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sepsis is the one of the causes of acute renal failure. Dramatic feature occuring after multiple organ system failure dependent sepsis may conceal the effect of sepsis on kidneys. This study was performed clinically in order to observe the effect of sepsis on kidneys. At the newborns and young children with sepsis refered to the University of Erciyes School of Medicine pediatric service, Ccr, FENa, FER, RFI, TRP, Fc amylase and Fc &2-MG were calculated and serum and urine osmolality were determined for explaining the renal functions. The same studies were performed on the control groups. In this study we found BUN and serum Cr levels were high but Ccr was low in the sepsis group. According to the control groups FENa, FER, RFI, Fc amylase and Fc B,-MG levels were higher but TRP levels were lower on the cases with sepsis. As there is positive correlation between Fc amylase and Fc &3-MG and studying B,-MG is a hard and an expensive method, we may prefere to use Fc amylase for determining renal function. In conclusion, we observed that renal functions were affected as much as causing renal failure by sepsis, however on the early stage of sepsis because of urine output is adequate, this picture can be accepted as nonoliguric renal failure.