Computerized systematic layout planning
- Tez No: 11575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET BİLGİSAYARLA YERLEŞİM PLANLAMASI Sercan Ahmet Yüksek Lisans Tezi i Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi} Y.Doc A. ihsan Sönmez Ekim 1990. 190 Sayfa Bu çalişmada Sistematik Yerleşim Planlaması metodunun bi 1 gi sayar yar dımı i 1 e çözümü amaç landı. Bu amaç için geliştirilen program Bilgisayarla Sistematik Yerleşim Planlaması' nın ingi 1 izcesinin baş harflerinden oluşan C.S.L.P. olarak adlandırılmıştır. C.S.L.P. birincil olarak ürün, üretim miktarı, işlem rotası, destek servisleri ve işlem zamanından oluşan gerekli verileri işlemek için tasarlanmıştır. Program verilerin kolaylıkla girilmesini sağlayan bir yapı kullanmaktadır. Veri yapısı kaydetme, kayıt çağırma, arama, listeleme, değiştirme ve iptal etme işlemleri için en uygun şekilde düzenlenmiştir.. C.S.L.P. ikincil olarak Sistematik Yerleşim Planlama metodunu kullanarak verileri düzenler ve blok yerleşim planı ve alternatiflerini oluşturur. Bu program endüstriyel yerleşim planlaması için kullanılabileceği gibi hastane ve buro gibi diğer yerleşim planlaması problemlerinde de kullanılabilir. Yerleşim planlaması eğer bu son durum için uygulanırsa malzeme akışı yerine ilişki yoğunluğunun kullanılması gerekir. C.S.L.P. birbiri ile bağlantılı çalışan 74 bilgisayar programından oluşmuştur. Bu programlar COBOL bilgisayar dili kullanılarak yazılmıştır. C.S.L.P. MS-DOS işletim sistemi ile çalışan IBM yada IBM uyumlu bilgisayarlarda çalışabilir. Anahtar Sözcükler! Yerleşim Pl an lamasi, Fabr i ka Yerleşimi, Bilgisayarla Yerleşim Planlamasi IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER!. a:D SYSTEMATIC LAYOUT PLANNING ı i Ser can Ahmet M. S in Mechanical Eng. Supervisor s Assist. Prof. Dr. A. thsan Sönmez October 1990, 190 pages The aim of this study was to computerize the Systematic Layout Planning (S.L.P.). The program which was developed for this purpose is called Computerized Systematic Layout Planning (C.S.L.P.). C.S.L.P. was designed firstly, for processing the required source data which are product, quantity, routing, supporting services and time. The program uses a data file structure such that all of these source data are input in the most user friendly manner. The organizational structure of the data enables the storing, retrieving, searching, listing, changing, canceling and saving the data in the most appropriate way. C.S.L.P., secondly, constructs a block layout and its alternatives using the processed data by following the pattern of S.L.P..It can mainly be applied into industrial layout planning, and also into the other layout planning.eg. office, hospital layout problems. When S.L.P. is employed for the latter case of problems it requires activity relations which are other than material flow. C.S.L.P. consists of integrated 74 computer programs. These programs are written by using COBOL. C.S.L.P. program is constructed for IBM or IBM compatible Personal Computers, which use MS-DOS operating system. KEYWORDS: Layout Planning, Plant layout, Computerized layout planning III