BİS kontrollü tek soluk inhalasyon indüksiyon tekniği ile sevofluran ve desfluran uygulamasının tiroid fonksiyon testleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The Effects of desflurane and sevoflurane anaesthesia on thyroid function tests (fT3, fT4, TSH) were compared in patients undergoing elective TAH+BSO operation
- Tez No: 115765
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADIK ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
43 ÖZET Çalışmada; elektif TAH + BSO uygulanan hastalarda desfluran ve sevofluran anestezisinin tiroid fonksiyon testlerine (ST3, ST4, TSH) etkileri araştırıldı. ASA I-II gruba giren ötiroid 60 olgu rastgele iki gruba ayrılarak, anestezi indüksiyonu ve idamesinde I. Grupta (Grup D, n=30) desfluran, II. Grupta (Grup S, n=30) sevofluran kullanıldı. Premedikasyon yapılmayan ve indüksiyondan önce 3 (ugr/kg fentanü uygulanan hastalar tek soluk inhalasyon tekniği ile uyutularak, 0.15 mgr/kg vecuronyum uygulandı. Anestezi idamesi % 50 O2 + % 50 medikal hava içinde Grup D'de desfluran (% 4-7), Grup S'de sevofluran (% 1.5-2.5) ile sürdürüldü. Tüm olgularda anestezi derinliği BİS ile belli standartda tutuldu. Olgulardan indüksiyondan önce, operasyon bitiminde ve postoperatif 24. saatde venöz kan örneği alınarak, ST3, ST4 ve TSH düzeyleri ölçüldü. Operasyon bitiminde; ST3 iki grupta da (p>0.05) anlamsız artma gösterdi. ST4 grup D'de (p0.05) anlamsız artma gösterdi. Sonuç olarak, ST4 ve TSH'nın desfluran kullanılan olgularda operasyon bitiminde belirgin artış göstermesi; bazı olgularda TSH'nın normal klinik düzeyin üzerinde saptanması nedeniyle tiroid disfonksiyonu olan veya tiroid disfonksiyonundan şüphe edilen majör cerrahi girişimlerde desfluran kullanımının daha özel ve ayrıntılı çalışılması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY The effects of desflurane and sevoflurane anaesthesia on thyroid function tests (fT3, fT4, TSH) were compared in patients undergoing elective TAH+BSO operation. 60 Euthyroid patients in ASA I-TI group were randomized in two groups. Desflurane (Group D, n=30) and Sevoflurane (Group S, n=30) were used in the induction and maintenance of anaesthesia. Patients who had not been premedicated but applied with fentanyl (3 |ig/kg) before induction were induced by one breath inhalation anaesthesia technique. Vecuronium (0.15 mg/kg) was also applied. In order to keep depth of anaesthesia at a BIS range of 40-60, desflurane and sevoflurane were applied at 4 - 7 and 1.5 - 2.5 percentages in a mixture of 50 % O2 and 50 % medical air. fT3, fT4 and TSH values were measured in venous bloods sampled at induction, postoperative immediately and postoperative 24. hours. Postoperative immediately there was a meaningless increase of fT3 in both groups. There was a very significant increase of fT4 in group D and a significant increase in group S. TSH showed a significant increase in group D, although not in group S. Because of the significant increase in fT» and TSH postoperative immediately and the TSH values higher then normal clinical values in some patients whom desflurane was used, we conclude that more spesific and detailed studies are necesary for patients who have thyroid dysfunction or suspicion, of thyroid dysfunction undergoing major surgical procedure.