Akut akciğer hasarında N-asetilsistein ve erdosteinin koruyucu etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 115784
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FÜSUN EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
65 ÖZET Hemorajik şok modelinde oluşturulan akut akciğer hasarına maruz kalan ratlarda oral erdostein ve N-asetilsisteinin akciğerler üzerindeki koruyucu etkisini araştırdık. Kırk adet yetişkin Wistar rat çalışma grubuna alındı ve dört gruba ayrıldı. 1. grup: kontrol grubu; 2. grup: hemorajik şok; 3. grup 1 mg.kg“' erdostein + hemorajik şok; 4. grup: 0.5 mg.kg”' NAC + hemorajik şok uygulandı. Ratlara 90 mg.kg“' ketamin ve 80 mg.kg”' rompum ile intraperitoneal anestezi uygulandıktan sonra, arteryel monitorizasyon sağlandı. 2., 3., ve 4. gruptaki ratlara ortalama arter basınçları 40 mmHg olacak kadar hemorajik şok uygulandı. Resüsitasyon sonrasında MDA ve GSH için kan ve doku örnekleri alındı. Trakeal insizyon uygulanarak, 40 mi BAL solüsyonu ile bronkoalveoler lavaj yapıldı. BAL'da PMNL ve alveoler makrofajları sayıldı. Kan MDA değerlerinin kontrol grubuna göre 2., 3., ve 4. gruplarda istatistiksel olarak yüksek olduğu saptandı (p0.05). Bronkoalveoler lavaj sonucunda PMNL ve alveoler makrofaj değerleri gruplar arasında karşılaştırıldı. İstatistiksel fark bulunamadı (p>0.05). Ancak erdostein grubunda diğer gruplara göre PMNL değerlerinin daha düşük, alveoler makrofaj değerlerinin ise daha yüksek bulunması, erdosteinin hemorajik şok ile oluşan akut akciğer hasarında daha etkili olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak; bu çalışmada hemorajik şokun neden olduğu akut AC hasarı üzerine erdosteinin lokalize bir etkisi olduğunu ve bunun akut AC hasarım iyileştirmeye yönelik olduğunu saptadık. Erdostein GSH oluşumundaki mekanizmayı bir noktasından kırıyor veya glutatyon peroksidazı aktivite eden yollardan birisinde yer almış olabilir. Bu konuda daha çok klinik ve deneysel çalışmanın yapılmasının gerekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY We investigated the protective effects of oral erdostein and N-acetylcysteine on rats, which were exposed to lung injury due to blood loss in hemorrhagic shock model. Fourty adult Wistar rats were used in the study and divided into four groups. Group I: control group; group 2: hemorrhagic shock group; group 3: animals were treated with 1 mg.kg“1 oral erdostein for three days and hemorrhagic shock provided; group 4: animals were treated with 0.5 mg.kg”' oral N-acetylcysteine for three days and hemorrhagic shock provided. After administration of 90 mg.kg~l ketamine and 80 mg.kg"1 romphun for intraperitoneal anaesthesia to all rats, arterial monitorizations were provided. Hemorrhagic shocks were developed until rats mean arterial pressures were up to 40 mmHg in group 2, 3, and 4. Following the resuscitation, the blood and tissue samples were taken for MDA and GSH investigation. Bronchoalveolar lavage was performed with a 40 ml BAL solution via tracheal incision. PMNL and alveolar macrophages were counted in BAL. MDA levels in blood were found significantly high in group 2, 3, and 4 compared to control group (p0.05). PMNL and alveolar macrophages values were compared between the groups after BAL. There was no statistically difference (p>0.05). However PMNL levels were lower and alveolar macrophages values were higher in group 3 than the other groups; we found that erdosteine is more effective in lung injury induced by hemorrhagic shock model. In conclusion; we determined that erdostein has an local effect on rats hemorrhagic shock induced acute lung injury; that has an therapeutic effect on acute lung injury. Erdostein may break the one of the point of GSH mechanism or may have a role one of the way that activating gluthation peroxidase. We think that, the more clinical and experimental studies should be done in this subject.