Desfluran ve Sevofluran'ın hemodinami, kan gazları ve solunum mekaniği üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of desflurane and sevoflurane on hemodinamic parameters arterial blood gases and respiratory mechanics
- Tez No: 115804
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada tiroid ameliyatları uygulanan hastalarda, desfluran ve sevofluranın hemodinami, solunum mekaniği, kan gazlarına ve derlenme üzerine olan etkileri karşılaştırıldı. ASA I-II grubuna dahil 42 hasta çalışmaya alındı. Sevofluran uygulanan grup; sevofluran grubu (n=21), desfluran uygulanan grup; desfluran grubu (n=20) olarak adlandırıldı. Ameliyat süresince mekanik ventilasyon uygulanırken, tidal volüm ve solunum frekansı sabit tutuldu. VenTrak solunum mekaniği monitörü ile havayolu direnci, dinamik kompliyans, inspiratuar tepe basıncı değerleri ölçüldü. Ölçümler üç dönemde yapıldı: anestezi indüksiyonu sonrası (1), tiroid pozisyonu sonrası (2) ameliyatın sonunda supin pozisyonda (3). Ölçümlerle eş zamanlı olarak kan gazı, hemodinamik değerlere (ortalama arter basıncı ve kalp atım hızı) kaydedildi. inhalasyon ajanları kesildikten sonra ise derlenme değerlendirildi. Solunum mekaniği, hemodinami ve kan gazlan değerleri benzer olarak bulunurken, derlenme süresi desfluranda daha kısa olarak saptandı. Sevofluran ve desfluranın bu ameliyatlarda etkilerinin birbirlerinden farksız olduğu, erken spontan solunumun önemli olduğu durumlarda ise desfluran seçilmesinin avantajlı olabileceği kanaatindeyiz. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the effects of sevoflurane and desflurane to respiratory mechanics, arterial blood gases and recovery were compared at patients whom exposed to thyroid surgery. 42 ASA I - II patients were included. The group at which sevoflurane was used named sevoflurane group (n=21), the group at which desflurane was used named desflurane group (n=21 ). Tidal volume and respiratory rate were constant during surgery. Airway resistance, dynamic complians, peak inspiratory pressure were measured with VenTrak respiratory monitor. The measurements have recorded at three different periods; after induction of anesthesia (1), after thyroid position (2) and after surgery at supin position (3). Blood gases and hemodinamic measurements (mean arterial pressure and heart rate ) have also recorded concurrently. The recovery was evaluated. The respiratory, hemodinamic and arterial blood gase measurements were founded similar while the recovery time was shorter at desflurane. We concluded that the effects of sevoflorane and desflurane were not different from each other, it would be advantegous to choose desflurane when the early spontaneous breathing is important. 40