İnhalasyon anesteziklerinin biyotransformasyonu ve toksisitelerini belirleyici biyomarkörlerin geliştirilmesi
Biotransformation of inhalational anesthetics and development of biomarkers determining their toxicity
- Tez No: 91585
- Danışmanlar: PROF. DR. NİCO P. E. VERMEULEN, PROF. DR. GÖNÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Eczacılık ve Farmakoloji, Anesthesiology and Reanimation, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET Orhan, H. İnhalasyon anesteziklerinin biyotransformasyonu ve toksisitelerini belirleyici biyomarkörlerin geliştirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Toksikoloji Programı Doktora Tezi, Ankara, 2000. Halotan, enfluran, izofluran, sevofluran ve desfluranın in vitro alkali bozunmalan, vücutta biyotransformasyonlan ve bununla ilişkili bir şekilde toksik etki mekanizmaları çalışıldı. Bu toksik etkileri tanımlayabilecek bazı biyogöstergeler geliştirildi. Anestezik maddelerin anestezi cihazı CO2 absorplayıcı bölümde alkali bozunmaya uğrayarak halojenli alken yapısmda bileşikler oluşturdukları belirlendi. Enfluramn potent bir nefrotoksin olan CTFE oluşturduğu gözlendi. Halotan ve sevofluranın bozunma ürünlerinin idrarda merkaptürik asit türevleri halinde atıldıktan belirlendi. Halotan ve izofluramn ortak metaboliti olan TFA'in hastalarda ve anestezi uzmanı hekimlerde de yüksek düzeylerde idrarda atıldığı saptandı. Anestezi uygulanan hastalarda LPO bozunma ürünü olan 8 karbonil bileşiğinin idrar atılımlarının ameliyat sonrası arttığı belirlendi. Halotan ve sevofluran hasta grubunda ameliyat sonrasında idrar glukoz konsantrasyonlarının arttığı belirlendi. LPO bozunma ürünlerinden bazıları ile artmış idrar glukoz konsantrasyonları arasında doğrusal ilişki saptandı. Bu bulgular, alkali bozunma ürünlerinin vücutta GSH konjugasyonuna uğradığım, izleyen metabolik süreçler sonucunda sistein S-konjugatlanna dönüşerek (3- liyaz aracılıklı biyoaktivasyona uğrayabileceklerini ve sonuçta proksimal tübül hasarına yol açabileceklerini gösterdi. Sonuçlar, tanımlanmış olan merkaptürik asit türevlerinin ve hipotetik olarak ileri sürülen sistein S-konjugatlannm, reaktif ara ve son ürünler ile birlikte LPO bozunma ürünü olan karbonil bileşiklerinin hem anestezi uygulanan hasta grubunda, hem de ameliyathane personelinde anestezik ajanlara maruziyetin ve toksik etkinin bir biyogöstergesi olarak kullamlabileceğini düşündürmektedir. Anahtar Kelimeler : İnhalasyon anestezikleri, GSH konjugasyonu, nefrotoksisite, lipid peroksidasyonu, biyogösterge. Destekleyen Kuruluşlar : TÜBİTAK Bilim Adamı Yetiştirme Grubu
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Orhan, H. Biotransformation of inhalational anesthetics and development of biomarkers determining their toxicity, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Pharmaceutical Toxicology, Ankara, 2000. In vitro alkaline degradation, biotransformation and related toxic effects mechanisms of halothane, enflurane, isoflurane, sevoflurane and desflurane were investigated. Several biomarkers, which can demonstrate their toxicity, were developed. It has been determined that anesthetics undergo alkaline degradation in CO2 absorber chamber in anesthesia machine and produce halogenated alkenes. Enflurane produced a potent nephrotoxin, CTFE. It has been demonstrated that degradation products of halothane and sevoflurane are excreted as mercapturic acid derivates in urine. TFA, the common metabolite of halothane and isoflurane, was excreted in high amounts in patients' as well as in anesthesiologists' urine samples. An increased excretion of 8 carbonyl compounds, which are products of LPO, in anesthetized patients urines were detected. An increased urinary glucose excretion in halothane and sevoflurane anesthetized patients groups after discontinuation of anesthesia was observed. There was a linear correlation between some LPO products and increased urinary glucose. These findings suggested that the alkaline degradation products are conjugated to GSH in the body, followed by transformed to the corresponding cysteine S-conjugates, and may undergo p-lyase mediated bioactivation, subsequently may cause proximal tubular toxicity. Present data suggested that the identified mercapturic acid derivatives, corresponding hypothetic cysteine S-conjugates, reactive intermediates and end-products, as well as LPO degradation products carbonyl compounds can be considered as biomarkers of exposure and toxic effects caused by anesthetics both in patients and in anesthesia personnel. Keywords : Inhalational anesthetics, GSH conjugation, nephrotoxicity, lipid peroxidation, biomarker. Supported by : TÜBİTAK (Technical and Scientific Research Council of Turkey)