Kontrollü hipotansiyonda desfluran ile sevofluranın karşılaştırılması
Comparison of sevoflurane and desflurane in controlled hypotension induced by remifentanil
  1. Tez No: 115807
  2. Yazar: BERJAN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİŞ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bimaksiller osteotomi olgularında, remifentanil eşliğinde sağlanan kontrollü hipotansiyon çalışmamızda sevofluran ve desfluranın hemodinamik etkilerini, sempato- adrenal aktivite üzerine etkilerini, karaciğer ve böbrek fonksiyonları ile EKG'de ST segmentine etkilerini araştırdık. ASA I grubundan, yaşlan 17-35 arasında değişen 30 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastaların preoperatif açlık süresine bağlı sıvı açığı, vücut ağırlığının ilk 10 kg için 4 mL/kg, ikinci 10 kg için 2 mL/kg, geri kalan ağırlık için 1 mL/kg olacak şekilde açlık süresi ile çarpılarak hesaplandı. Hesaplanan değerin yansı indüksiyon öncesinde, diğer yansı indüksiyondan sonraki ilk saat içinde % 0.9 NaCL ile tamamlandı. İdame sıvısı olarak 8 mL/kg/saat hızda ringer laktat solüsyonu kullanıldı. Anestezi indüksiyonuna lug/kg/dk hızda remifentanil infüzyonu ile başlandı. İki dakika sonra 2 mg/kg propofol, 0.2 mg/kg cis-atrakuryum verilen hastalar remifentanil infüzyonunun 5. dakikasında nazotrakeal entübe edildiler. Tidal volüm 8 mL/kg, frekans 12/dk, inspirasyon/ekspirasyon oram (İ/E) 1/2 olacak şekilde Cicero EM (Dragerwerk AG Lübeck, Germany) anestezi cihazı ile ventilasyona başlandı. Hastalar rastgele iki gruba aynldı. Anestezi idamesi Grup D'de (n=15) lug/kg/dk remifentanil infüzyonu, 1 MAC (% 7.2) desfluran ve % 50 02/hava ile sağlandı. Grup S'de (n=15) lug/kg/dk remifentanil infüzyonu, 1 MAC (% 2.6) sevofluran ve % 50 02/hava ile sağlandı. Kas gevşemesinin devamı için gerektiğinde 0.05 mg/kg cis-atrakuryum verildi. Per-operatif dönemde soluk sonu karbondioksit parsiyel basıncı (ET-C02) 35-40 mmHg sınırlarında tutuldu. Ameliyat süresince ortalama arter basıncı (OAB) 50-60 mmHg düzeyinde tutulmaya çalışıldı. Bu amaçla, kullanılan inhalasyon anesteziğinin konsantrasyonu ve/veya remifentanil infüzyon hızı ayarlandı. OAB < 50 mmHg olduğunda, inhalasyon anestezik konsantrasyonu 0.5 MAC'a düşürüldü. Bu değişikliğe rağmen, OAB < 50 mmHg düzeyinde ise remifentanil infüzyon hızı yarıya indirildi. OAB > 60mmHg olduğunda, inhalasyon anestezik konsantrasyonu 2 MAC değerine çıkarıldı. Ameliyat süresince anestezi cihazı monitöründen ST-segment değişiklikleri, OAB değerleri, Sp02, ET-C02, inspire ve ekspire edilen anestezik ajan konsantrasyonları 5 dakika arayla kaydedildi. 48Ameliyat sırasında ve sonrasında sempato-adrenal yanıtın, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesi için pre-operatif dönemde (kontrol), kontrollü hipotansiyon oluştuktan 30 dk sonra (hipotansif dönem), inhalasyon anesteziği kapatılıp OAB 80 mmHg düzeyine ulaştığında (normotansif dönem), post-operatif 24. ve 48. saatlerde kan ve idrar örnekleri alındı. Serum aldosteron, kortizol, glukoz, üre, kreatinin ve beta 2 mikroglobin (|32 MG), plazma renin aktivite düzeyi ve idrarda (32 MG düzeyleri, serum AST, ALT ve GGT düzeyleri değerlendirildi. Hemodinamik verilerin istatistiksel analizi grup içi ve gruplar arası karşılaştırmada student's t testi kullanılarak yapıldı. Laboratuar sonuçlarının istatistiksel analizinde, grup içi karşılaştırmada renin, aldesteron, kortizol, 02 mikroglobulin değerlerinin istatistiksel analizinde Wilcoxon testi, diğer laboratuar değerlerinin istatistiğinde tekrarlayan ölçümlerde ANOVA testi kullanılmıştır. Gruplarası karşılaştırmada student's t testi kullanıldı. Yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy, anestezi süresi, anestezinin başlangıcından kontrollü hipotansiyona ulaşılana kadar geçen süre (Ti), anestezinin sonlandırılmasından kontrollü hipotansiyonun sonlanmasına (OAB>60mmHg) kadar geçen süre (T2), toplam kullanılan remifentanil miktarı ve ortalama MAC değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel farklılık saptanmadı (p>0.05). Sevofluran ve desfluran ile ameliyat sırasında aynı derecede hemodinamik etki elde edildi. ST segment analizinde gruplar arasında hiçbir dönemde anlamlı farklılık saptanmadı. Grup içinde dönemlere göre saptanan ST segment değişiklikleri fizyolojik sınırlar içindeydi. Her iki grupta serum kortizol ve glukoz düzeyleri normal sınırlar arasında saptanmıştır. Çalışmamızda kontrollü hipotansiyon sırasında, her iki grupta plazma renin aktivitesi kontrol değerine göre ileri derecede arttı. Her iki grupta kontrollü hipotansiyonun 30.dk'sındaki serum aldosteron düzeyi kontrol değerinden farksız bulundu. Normotansif dönemde (dönem 3) ise en yüksek değerine ulaştı. Ancak bu değerler, laboratuarımız için kabul edilen normal sınırlar içinde kalmıştır. Her iki grupta üre ve kreatinin, AST, ALT ve GGT değerleri normal sınırlar arasında değişmiştir. Her iki grupta, peroperatif dönemde serum 02 MG düzeylerinde kontrol değerine göre değişiklik saptanmadı. İdrar 02 MG düzeyleri iki grupta da Peroperatif dönemde azalıp, postoperatif dönemde kontrol değerine yaklaştı. 49Çalışmamızda, desfluran grubunda göz açma, ekstübasyon ve oryantasyon zamanı kısa olmakla beraber iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Hipotansif dönemde her iki grupta plazma renin aktivitesi baskılanamazken, stres yanıtın kuvvetli göstergesi olan serum kortizol ve glükoz düzeyleri baskılandı. Karaciğer ve böbrek gibi vital organ fonksiyonları bozulmadı. Sonuç olarak, kontrollü hipotansiyon sağlanması için remifentanilin 0.5-1 0.5-lug/kg/dk infüzyon hızında desfluran veya sevofluran ile birlikte kullanımının yeterli ve güvenilir bir teknik olduğunu düşünüyoruz. Baş boyun cerrahisi gibi hızlı uyanma ve derlenmenin istendiği durumlarda remifentanil bazlı kontrollü hipotansiyonda desfluran/remifentanil kullanılmasının daha uygun olduğunu düşünmekteyiz 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of sevoflurane and desflurane in controlled hypotension induced by remifentanil Haemodynamic changes, sempatoadrenal response and ST segment changes in ECG were evaluated during sevofluran or desfluran combined with remifentanil infusion induced hypotension in 30 patients of ASA-I undergoing bimaxiller osteotomy in this study. Following standart monitorization and 0.03 mg/kg midazolam (iv) radial artery was cannulated and blood pressure was monitored. After starting of lug/kg/min remifentanil infusion anesthesia was induced by propofol 2 mg/kg, cisatrakuryum 0.2 mg/kg and maintained with in Group S (n=15): 0.5-lu\g/kg/min remifentanil infusion, 1 MAC sevofluran, %60 02/air and Group D (n=15): 0.5-l|Hg/kg/min remifentanil infusion, 1 MAC desfluran, %60 02/air. Continous infusion of remifentanil was started l(ig/kg/min in two groups and titrated, also MAC values of inhalation anesthetics were decreased or increased to obtain mean blood pressure (MAP) within the target range of 50-60 mmHg. Haemodynamic parameters were obtained on 16 stages: pre-operative (stage 1), induction (stage 2), entubation (stage 3), 5 min after entubation (stage 4), begining of surgery (stage 5), 5 min after starting of surgery (stage 6), at 30 min. (stage 7), 60 min. (stage 8), 90 min. (stage 9), 120 min. (stage 10) of hypotensive period, when inhalation anesthetic was discontinued (stage 1 1), after 5 min when inhalation anesthetic was discontinued (stage 12), extubation (stage 13), 5 min (stage 14), 10 min (stage 15) and 15 min (stage 16) of extubation. Blood and urine samples were obtained on 5 stages: pre-operative (controlled), after 30 min of hypotensive period (hypotensive stage), when MAP reached to 80 mmHg after discontinuation of anaesthesia (normotansive stage), on the first (4.stage) and second (5. stage) post-operative days for the determination of renin activity, aldosteron, glucose, cotisol, ALT, AST, GGT, urea, creatinin, (32 MG and urine (32 MG levels. In both groups, haemodynamic profil was identical and both anaesthetic agents provide adequate haemodynamic stability. No significant changes in ST segment were observed in two groups. Changes in creatinin, urea, AST, ALT, GGT were not istatistically significant in both group. 51Plasma renin activity increased significantly than the controlled value in hypotensive period in both groups. The maximum increase in aldosteron concentrations occured after 30 min of hypotensive period but this increase was not significant in both groups. In both group, serum 02 MG concentrations showed no significant changes during per- operative period. Urine 02 MG concentrations decreased during peroperative period in both group, but recovered to normal values on the post-operative first and the second days. All recovery parameters were shorter in desfluran group in comparison with sevofluran group, but this was not istatistically significant. In conclussion, during hypotension plasma renin activity increased in both group. But Cortisol and glucose levels did not change during hypotension. No change occured in vital organ functions. Concerning recovery profile, desfluran/remifentanil seems to have small advantages over sevofluran/remifentanil in patients undergoing bimaxiller osteotomy operation. 52