Desfluranın entübasyon sonrası bronş tonusu üzerine etkisi
Effects of desflurane on bronchial tone after intubation
- Tez No: 103049
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YALIM DİKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışma, desfluranın entübasyon sonrasında bronş düz kası tonusuna etkisini araştırmak ve bu etkilerini izofluran ve sevofluran ile karşılaştırmak için yapılmıştır. Çalışma grubuna, yaşları 23-60 arasında 67 hasta alınmıştır. Bilinen akciğer hastalığı olan veya sigara içenler çalışmaya dahil edilmemişlerdir. Hastalar üç gruba ayrılmış; izofluran kullanılan hastalar Grup I (n=22), sevofluran kullanılan hastalar Grup S (n=23), desfluran kullanılan hastalar Grup D (n=22) olarak adlandırılmışlardır. Propofol, fentanil, cisatrakuryum ile IV indüksiyon sonrası tüm hastalar 7.5 numara tüp ile entübe edilmişlerdir. Entübasyonu takiben sabit tidal volüm, sabit frekansla oksijen-hava karışımı içinde izofluran, sevofluran veya desfluran ile ventilasyona başlanılmıştır. Tepe havayolu basıncı, havayolu direnci ve dinamik kompiiyansın ölçüldüğü çalışmada ilk ölçümler ventilasyonun başlamasının hemen ardından yapılmıştır. İkinci ölçüm 1 MAC konsantrasyonda beş dakika ventilasyon sonrası, üçüncü ölçüm ise ajanlar 2 MAC değerine yükseltildikten beş dakika sonra yapılmıştır. Desfluranın Solunum Mekanikleri Üzerindeki Etkisi - 42 I.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim DalıElde edilen bulguların istatistiksel analizi için repeated measures ANOVA testi, Tukey-Kramer testi, Kruskal-Wallis ve Dunn's testleri kullanılmıştır. Çalışmamızda tûm ajanların; 1 MAC konsantrasyonda havayolu direnci ve tepe havayolu basıncında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş, dinamik kompliyansda ise artış sağladığı bulunmuştur. Ajan konsantrasyonu 1 MAC'dan 2 MAC'a çıkartıldığında desfluran Raw ve PİP'da anlamlı bir artış, Cdyn'de azalma yapmıştır. Izofluranın yüksek konsantrasyondaki etkisi anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Sevofluran ise yüksek konsantrasyonda Cdyn'da 1 MAC'a göre anlamlı bir artış sağladığı bulunmuştur. Gruplar arası karşılaştırmada sevofluran ile desfluran arasında, yüksek ve düşük konsantrasyonlardaki Raw, PIP, Cdyn değerierindeki yüzde değişimlerde anlamlı farklılık bulunmuştur. Çalışmamız sonucunda desfluranın 1 MAC konsantrasyonda izofluran ve sevofluran gibi bronkodilatatör etkisi olduğunu, doz artırıldığında ise tam tersi bir etki ile bronkokonstriksiyon yaptığı sonucuna varılmıştır. Bunun yanında sevofluranın artan konsantrasyonlarda bronkodilatasyon etkisinin artarak devam ettiği gözlemlenmiştir. Desfluranın Solunum Mekanikleri Üzerindeki Etkisi - 43 İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to investigate the effects of desflurane on bronchial smooth muscle after intubation and to compare these effects with isoflurane and sevoflurane. 67 patients with ages between 23 and 60 were included in the study group. Patients with known pulmonary disease and smokers were excluded Patients were divided into three groups ;isoflurane group was named Group I (n=22), sevoflurane group Group S (n=23) and desflurane group was named Group D (n=22). Following induction with propofol, fentanyl and cisatrakurium; all patients were intubated with a 7.5 F tube. After intubation; ventilation was started with constant tidal volume and constant frequency using either isoflurane.sevoflurane or desflurane in a oxygen and air mixture. Peak airway pressure, airway resistance, and dynamic compliance were recorded in the study and the first measurements were done immediately after the beginning of ventilation and before inhalation agents was started. Second measurements were done after 5 minutes of ventilation with 1 MAC concentration and the third Desfluranin Solunum Mekanikleri Üzerindeki Etkisi - 44 1.0. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyotoji Anabilim Dalımeasurements were done 5 minutes after the agent concentration was adjusted to 2 MAC. The acquired data was analized statistically using repeated measures ANOVA test, Tukey-Kramer test, and Kruskal-Wallis and Dunn's tests. In our study we determined that all agents caused a statistically significant decrease in peak airway resistance and an increase in dynamic compliance at 1 MAC concentrations. When the agent concentration was raised to 2 MAC, desflurane caused a significant increase in Raw and PİP and a decrease in Cdyn. Isoflurane did not exhibit a different effect in higher concentrations. Sevoflurane caused a significant increase in Cdyn in higher concentrations, compared to 1 MAC. When the groups were compared, a statistically significant difference was observed between the effects of sevoflurane and desflurane on Raw,PIP,and Cdyn percent changes at low and high concentrations. In our study we concluded that desflurane; as with isoflurane and sevoflurane, exhibits a bronchodilator effect at 1 MAC concentration but when the concentration is raised it has a reciprocal effect causing bronchoconstriction. We also observed that sevoflurane's bronchodilator effect continues to increase with higher concentrations. Desfluranın Solunum Mekanikleri Üzerindeki Etkisi - 45 / Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Arıesteziyoloji Anabilim Dalı