Sakroilit teşhisinde kantitatif kemik sintigrafisinin rolü ve SPECT'in katkısı
The Role of the quantitative bone scintigraphy in diagnosis of the sacroilitis and contribution of the SPECT
  1. Tez No: 115844
  2. Yazar: YAVUZ SAMİ SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SARIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Sakroiliitli hastaların tanısında sintigrafinin değeri hakkındaki çalışmalarının sonuçları tartışmalıdır. Çalışmamızda, sintigrafinin rolünü değerlendirdik ve kullanılan yöntemleri karşılaştırdık. Klinik olarak sakroiliit şüphesi olan 37 hastayı (25 erkek, 12 kadın; yaş 18-53) sintigrafık ve radyografik olarak inceledik. Kontrol grubu olarak yaşlan 18-60 (ortalama 40.6±13.08 yıl) arasında değişen 81 (42 erkek, 39 kadın) olgu alındı. Kantitatif inceleme sağ ve sol sakroiliak eklemlerin (SİE) tamamından, 1/3 alt kısmından ve sakrum üzerine ilgi alanları çizilerek yapıldı ve Sİ/S, 1/3 Sİ/S oranlan hesaplandı. Single photon emission computed tomography (SPECT) görsel ve kantitatif olarak incelendi. Anormal değer kontrol değerleri ortalamasından + 2SD'dan yüksek tutulum olarak tarif edildi. Kemik sintigrafısi, 740 MBq Tc-99m MDP i.v verildikten 3 saat sonra posterior pelvisten görüntüler alınarak yapıldı. SPECT, 64x64 matriks ile 360 derecelik açıda, 20 saniyelik, 64 görüntü alınarak yapıldı. Planar kantitatif kemik sintigrafısi (PKKS), 1/3 Sİ/S, görsel SPECT ve kantitatif SPECT için duyarlılık değerleri sırasıyla, %24, %33, %61 ve %63; özgüllük değerleri, %90, %95, %90 ve % 1 00 olarak bulunmuştur. Sakroiliit teşhisinde SPECT planar görüntülemeden daha fazla duyarlılık ve özgüllüğe sahiptir. SPECT'in kantitasyon sonuçlan görsel değerlendirmeden daha iyi sonuçlar vermektedir. Planar incelemede eklemin 1/3 alt kısmını dikkate almak daha faydalıdır.
Özet (Çeviri)
The role of scintigraphy in the evaluation of patients with sacroiliitis is controversial. We aimed to evaluate the role of the bone scintigraphy in patients with sacroiliitis and compared the different methods. Thirty-seven patients with clinically sacroiliitis (12 female, 25 male; aged 18-53) underwent scintigraphic and radiographic examinations. Eighty-one subjects were also included as a control (42 male, 39 female; aged 18-60) for quntitative analysis of the bone scan. The quantitative anaysis was done by using regions of interest drawn over through the right and left sacroiliac joint (SIJ), 1/3 inferior portion of SIJ and sacrum. SI/S and 1/3 SI/S ratios were calculated. Single photon emission computed tomography (SPECT) were examined visuel and quantitatively. Abnormal value was defined as an uptake higher than the mean+2SD of the control values. Bone scintigraphy was performed posterior image of the pelvis 3 hours later after administration of 750 MBq 99 m Tc-MDP. SPECT was performed with 64 frames,30 s/frame over 360° on a matrix of 64x64. Sensitivity values were %24, %33, %61, %63 and specificity values %90, %95, %90 and %100 quantitative bone scanning (QBS), 1/3 SI/S, visuel SPECT and quantitative SPECT, respectively. Our results showed that SPECT was more sensitive than planar imaging for diagnosis of the sacroiliitis. Quantitative analysis of SPECT were improved the results. QBS, using by 1/3 inferior portion of SIJ is more useful for diagnosis of sacroiliitis.