Koroner by-pass operasyonu geçiren hastalarda Tc-99m-DTPA akciğer klirensinin değerlendirilmesi
Evaluation of lung clearance in patients who underwent coronary bypass operation
- Tez No: 115843
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Erişkinlerde en sık uygulanan açık kalp girişimi olan KBO sırasında kalp ve akciğerler mekanik bir pompa aracılığıyla sistemik dolaşımın dışında tutulur ve bu işlem KPB olarak adlandırılır. KPB sırasında akciğerlerde oluşabilecek olumsuz etkilerin saptanması amacıyla operasyon öncesi ve sonrasında (ortalama 5,68 ± 1,86 gün) Tc99m-DTPA akciğer inhalasyon sintigrafisi yaptık. 14 gönüllüden oluşan bir kontrol grubunun yanında toplam 22 hastadan oluşan bir grup çalışmamıza alındı. Hastalar ayrıca sigara içip içmediklerine ve operasyon sırasında aralıklı olarak ventile edilip edilmediklerine göre de alt gruplara ayrıldılar. Tüm grupların Tc99m-DTPA akciğer inhalasyon sintigrafisi ile elde edilen görüntülerinden bilgisayar yardımı ile radyoaktifin akciğerlerden klirens hızını ve dolayısıyla akciğer epiteiiyal permeabilitesini gösteren t1/2 değerlerini elde edildi. Kontrol grubu t1/2 değerleri ile total hasta, sigara içen ve içmeyen hasta grupları, ventile edilen ve edilmeyen hasta gruplarının operasyon öncesi ve sonrası 1 1/2 değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Aralarında anlamlı bir farklılık bulunamadı. Ayrıca sigara içen ve içmeyen gruplar birbiriyle ve ventile edilen ve edilmeyen gruplarda birbiriyle karşılaştırıldığında da anlamlı bir farklılık bulamadık. 38
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF LUNG CLEARANCE IN PATIENTS WHO UNDERWENT CORONARY BYPASS OPERATION SUMMARY Coronary bypass operation is the most commonly performed open heart intervention. During this procedure, lungs and heart are excluded from the systemic circulation with a mechanic pump and this process is called cardiopulmonary bypass (CPB). We performed 99mTc-DTPA scintigraphy before and after operation (mean time 5,68 ± 1,86 days) to determine to possible negative effects on the lungs during CPB. Our group consisted of 22 patients and 14 volunteers. The patients were also sub-classified as being smokers / nonsmokers and ventilated / non-ventilating / during the operation. By using the images obtained from 99Tc-DTPA inhalation scintigraphy in all groups; lung clearance rate of radio-pharmacheutical and thus t1/2 values expressing the lung epithelial permeability were calculated. The t1/2 values of the control group were compared to statistically the total patients, smoking / non-smoking patients groups and also to the ventilated / non-ventilated pre end postoperative t1/2 values. No significant difference was found between them. And also smokers / nonsmokers groups and ventilation / non-ventilation groups were compared and no significant difference was found. 39