Hipertiroidili hastalarda akciğer epitelyal permeabilitesinin 99mTc-DTPA inhalasyon sintigrafisi ve karbonmonoksit difüzyon yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of lung epithelial permeability in thyrotoxic patients with 99mTc-DTPA inhalation scintigraphy and carbonmonokside diffusion capacity
- Tez No: 115845
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Endocrinology and Metabolic Diseases, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Tirotoksikozda tip II pnömositlerde yüksek oranda T3 reseptörleri saptanmıştır. Alveolo kapiller permeabilitede önemli bir role sahip olan ve tip II pnömositlerden salgılanan sürfaktandaki değişiklikler akciğer permeabilitesini etkileyebilir. Tirotoksikozda CO-difüzyon kapasitesiyle ilgili çalışmaların sonuçları çelişkilidir. Bu sebeble tirotoksikozda akciğerlerdeki permeabilite değişikliklerini CO diffüzyon kapasitesi ile karşılaştırmalı olarak daha hassas bir yöntem olan 99mTc-DTPA inhalasyon sintigrafısiyle değerlendirdik. Primer akciğer ve/veya kalp patolojisi bulunmayan, diyabetik olmayan, sigara içmeyen, 24(20, 4E) tirotoksikozlu ve 15 (7K, 8E) kontrol olgusunda 99mTc-DTPA inhalasyon sintigrafısi ve CO diffüzyon kapasiteleri ölçümü uygulandı. 99mTc-DTPA inhalasyon sintigrafısi için radyo farmasötik 5 dakika solutulduktan sonra 1 5 dakikalık dinamik görüntüler alındı. Her iki akciğerden ilgi alanları çizilerek zaman- aktivite eğrileri çizildi ve 99mTc- DTPA'nın akciğer klirens yarı zamanı (Tı/2) hesaplandı. Tirotokozlu hastalar (T) ve kontrol grubunun (K) T1/2 değerleri arasında (T: 77.9±25.9, K: 79.4 ± 22.3; p>0.05) anlamlı bir farklılık bulunamadı. CO difüzyon kapasitesi %56 olguda azalmıştı. T1/2 ve CO difüzyon parametreleri arasında anlamlı bir korelasyon yoktu. Sadece vital kapasitenin azalmış olduğu saptandı. Sonuç olarak; tirotoksikozda alveolokapiller epitelial permeabilitesi bakımından sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında anlamlı bir değişiklik olmadığı, akciğerlerdeki hakim olan fonksiyon değişikliğinin CO difüzyon kapasitesinde ve vital kapasitede azalma olduğunu belirledik. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF LUNG EPITHELIAL PERMEABILITY IN THYROTOXIC PATIENTS WITH 99mTc-DTPA INHALATION SCINTIGRAPHY AND CARBONMONOKSIDE DIFFUSION CAPACITY High levels of T3 receptors were detected at type two pneumocytes in thyrotoxicosis. Surfactant is secreted by Type II pneumocytes and has and important role on alveolocapillary permeability. The changes of surfactant can effect lung permeability. Studies about CO diffusion capacity in thyrotoxicosis are controversial. For this reason, we evaluated the permeability changes at the lungs with 99mTc-DTPA inhalation scintigrapy, which is more sensitive method compared to CO diffusion capacity measurement. DTPA inhalation scintigraphy and CO diffusion capacity measurement were applied to non-diabetic, non-smoker, without and primary lung and heart pathology on 24 (20W, 4M) thyrotoxic patients and 15 (7W, 8M) control subjects. 15 minute dynamic images were recorded after ventilation of the radiopharmaceutical for a duration of 5 minutes. Time- activity curves were obtained from both of the lungs by drawing regions of interest (ROI) and lung clearance half time (T1/2) of 99mTc-DTPA were calculated. No significant difference were found between the T m values of thyrotoxic patients (T) and control (C) group (T: 77.9 ± 25.9, C: 79.4 ± 22.3; p>0.05). There was no corelation between T1/2 and CO diffusion parameters. CO diffusion capacity was decreased in 56% of all patients. Only vital capacity of the thyrotoxic patient was found to be elevated. As a conclusion; we found that there was no change in alveolocapillary epithelial permeability compared to healty subjects and the main functional change in the lungs was the decrease of vital capacity and CO diffusion capacity. 41