Diyabetik retinopatide renkli doppler ultrasonografi kullanımı
Diabetic rethinopathy buy color doppler imaging
- Tez No: 115847
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİM AÇIKGÖZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Endocrinology and Metabolic Diseases, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
SONUÇ ve ÖZET Doppler USG'nin diabetik retipatide kullanımı son zamanlarda uygulama alanına girmiştir. Bununla beraber diabetik retipati tanısı koymaktan ziyade diabetik retipatili hastalarda hastalığın seyrini takip etmekte faydalı olmaktadır. Bizim yaptığımız çalışmada da nonproiferatif ve proliferatif diabetik retinopatili hastalarda doppler USG'den başarılı veriler elde ettik. Bu basan doppler hız değerlerinden daha ziyade açıdan bağımsız verilerde istatiksel olarak daha anlamlıydı. Yaptığımız çalışmada da kontrol grubu nonproliferatif diabetik retinopati ve proliferatif diabetik retinopatili grupları bir bir arasında ve grupları kendi içlerinde sağ ve sol gözler arasında karşılaştırdık. Gruplar arası karşılaştırmada hız değerlerinde değişiklikler izlenmekte birlikte acıdan bağımsız değişkenlerdeki değişiklikler istatiksel olarak daha anlamlıydı. Sonuç olarak yaptığımız çalışmada diabetik retinopati tanısı almış hastalarda hastalığın seyrini takip etmede doppler USG faydalı bilgiler edinmemizi sağlamıştır. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY Now adays Doppler Ultrasound become useble in diagnosis of diabetic Retinopathy However more than diagnosis of Diabetic Retino"pathy it is useful in the follow up of the disease. In our study, we took prolifrative of non-proliferative diabetic Retinopathy patients and we gain successful doppler speeed results while results of undependable angles as for us was more meaning ful we did acomparism among control non proliferative and proliferative groups, also in the same group between right and left eyes. When we compare the groups, more than our gaining of doppler speed results we benefit from results of undependable angles. Finally in Diabetic retinopathy patients Doppler Ultrasonography has an important role in the follow up of these diseases. 55