Mide kolonun tümör ve tümör benzeri kitlelerinin tespit ve değerlendirilmesinde ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografinin yeri
- Tez No: 115849
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALAADDİN VURAL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
7.0ZET Gastrointestinal sistemle ilgili şikayetler günümüzde artan bir şekilde devam etmektedir. Malign tümörlerin büyük bir çoğunluğu mukozal orjinlidir. Bu lezyonların erken saptanması hayati önem taşıdığından baryumlu çalışmalar ve endoskopi primer tarama teşhisi olarak kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemler mural ve ekstramural lezyonlarda dolaylı bilgiler sağlar. Bununla birlikte birtakım uygulama zorlukları ve dezavantajları vardır. Abdominal kesitsel görüntüleme yöntemlerindeki ilerlemeler GİS patolojilerinde radyolojinin önemini artırmıştır.Bu çalışmada US aletinin sık ve kolay bulunması, noninvaziv olması, kolay tolere edilebilmesi, X ışını riskinin olmaması, maliyetinin ucuz olması gibi avantajlarından dolayı GİS kitlelerinin tesbit ve tanımlanmasında US' nin etkinliği araştırıldı. Aynı zamanda daha ziyade malign tümörlerde evrelemede tercih edilen BT'nin de GÎS kitlelerinin tesbit ve tanımlanmasında değeri ve US ile karşılaştırması yapıldı. Çalışmamızda 39' u mide, 36' sı kolona ait tümör ve tümör benzeri kitlesi olan 75 olgu incelendi. US ile mide kitlelerinin tamamı, kolon kitlelerinin 34'ü (%94) tesbit edildi. BT ile hem mide hem de kolon kitlelerinin tamamı izlenebildi. Sindirim borusunun duvarını etkileyen benign ve malign hadiselerde çeşitli derecelerde karakteristik duvar kalınlaşması izlendi. Yanısıra US'de invajinasyon, linitis plastika, lenfoma, inflamatuar barsak hastalığı ve BT'de lipom, invajinasyonun spesifik görünüme sahip olduğu görüldü. US'de duvarın tabakalı yapısının rahatlıkla izlenmesi ve fonksiyonel bilgi sağlaması, X ışını olmaması, ön hazırlık gerektirmemesi, maliyetinin düşük olması BT'ye olan üstünlükleridir. US'de görüntüye engel olan gaz ve obezitenin BT'de engel olmaktan çıkması da BT'nin avantajıdır. Potansiyel limitasyonlarına rağmen sahip olduğu avantajlar itibariyle US, mide ve kolonun tümör ve tümör benzeri kitlelerinin tesbit ve tanımlanmasında ilk seçilecek görüntüleme yöntemi olmalıdır. 73
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Nowadays, there are increase in the incidence of gastrointestinal system symptoms. Most of malignant tumors are mucosal in origin. Early diagnosis of these lesions are very important for prognosis and barium study with endoscopy are used as a primary investigations. But these methoda show indirect features in mural and extramural lesions. We should not forget that these methods have many usuge difficulties and disavantages. Abdominal imaging sectional methods increase the role of radiology in GIS pathologies. In this study, because ultrasonography is available, noninvasive, easily tolerated, has no X-ray risk and cheap, so it used to demonsreate it's effectivity in the finding and diagnosis of GIS massses. At the same time the role of computed tomography in the identification and diagnosis of GIS masses were compared with US although BT is preferable in the malignant tumors staging. In our study, in 75 cases, we investigate in 39 stomach and 36 related tumors and tumorlike masses. By US, all gastric masses and 34 (%94) of colonic masses were identified. By CT whole masses of both stomach and colon were demonsrated. In intestinal wall benign and malignant lesions shows in different degrees characterestic wall thickening, also invagination, linitis plasticus, lenfoma and inflammatory diseases by US and lipoma with invagination by CT have spesific features. US has superiority on BT in well differentiating wall layers, has no X-ray risk, no premedication and cheap method while because intestinal gases and obesity badly affect on US pictures so in this point the superiority of BT appear. In spite of potential limitation but because US has above mentioned advantages so it should be used as a primary investigative method in the identification and diagnosis of gastric and colonic tumors and tumorlike masses. 74