Özel bir rotari enstrüman ile el eğelerinin kök kanallarının şekillendirilmesinde oluşturdukları dentin yüzeylerinin SEM ile incelenmesi
The examination of the effects of a rotary instrument and hand files on dentin surfaces in shoping the root canals by SEM
- Tez No: 115933
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VELİ ASLANALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Özel bir rotari enstrüman ile el eğelerinin kök kanallarının şekillendirilmesinde oluşturdukları dentin yüzeylerinin SEM ile incelenmesi amaçlandı. İn-vitro şartlarda periodontal, protetik ve ortodontik nedenle yeni çekilmiş 20 adet çürüksüz dişten yararlanıldı. El eğeleri ile biyomekanik preparasyon yapılan dişler uzun eksenleri boyunca ikiye bölünerek, orta üçlü ve apikal kısımları smear tabakası açısından skorlanarak, SEM ile değerlendirildi. El eğeleri, % 5.25 NaOCI, % 15 EDTA, son yıkama solüsyonu olarak da serum fizyolojik kullandığımız örneklerimizi, SEM ile cepheden ve profilden bakarak yaptığımız incelemelerde, örneklerimizin hemen hepsinde kök kanal duvarlarında yoğun olarak smear tabakası saptandı. Hero 642 rotari enstrüman, % 5.25 NaOCI, % 15 EDTA, son yıkama solüsyonu olarak da serum fizyolojik kullandığımız örneklerimizi, SEM ile cepheden ve profilden incelediğimizde, kök kanal yüzeyinden smear tabasının uzaklaştırılabildiğini ve bazı örneklerde dentin kanal ağızlarının görülebildiği tespit edildi. Hem el eğeleri, hem de Hero 642 ile yapılan çalışmada, apikal bölgede kalan smear tabakası miktarı orta üçlüye göre daha belirgindi Bütün örneklerde, smear tabakası değişik skorlarda görülmesine rağmen, apikal bölgede Hero 642 el eğelerine göre daha üstün bulunurken, orta üçlüde el eğeleri Hero 642'den daha iyi bulundu. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of a rotary instrument and hand files on dentin surfaces in shaping the root canals have been observed by SEM. In in-vitro conditions, 20 recently extracted teeth without caries due to the periodontal, prothetic or ortodontic reasons were selected for the study. Following the biomechanical preparation of the root canals by hand files and Hero 642, all specimens which were sectioned into two parts perpendicular to the long axis of the root were evaluated by SEM and were scored for the presence or absence of smear layer in the middle and apical thirds. Smear layer was scored in almost all hand-instrument specimens irrigated by 5.25 % NaOCI and 15 % EDTA and saline solution as final irrigation solution which was examined by SEM on the front and side view. When the specimens which were instrumentated by Hero 642 and irrigated by the same solutions examined by SEM, it has been observed that smear layer was taken away from the root canal surface and dentin tubule openings were visible. The smear layer left in apical area was more significant compared to middle third in the study which have been done by using either hand files or Hero 642. Results showed that smear layer was scored in varying quantities in both apical middle third areas. However, while Hero 642 was more effective than hand files in the apical area, hand files were more effective than Hero 642 in the middle third.