Periodontal ligamentin distraksiyonu aracılığı ile gerçekleştirilen hızlı kanin distalizasyonunun incelenmesi
The evaluation of rapid canine distalization with the distraction of periodontal ligament
- Tez No: 115935
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN BENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Araştırmamızın amacı; semirijit uni-directional“intraoral individüel tooth-borne”distraktörleri ile gerçekleştirilen hızlı kanin distalizasyonu yönteminin, dental ve alveoler dokularda oluşturduğu etkileri, klinik ve radyolojik olarak görmek; tarafımızdan geliştirilen bu distraktörün limitasyon ve komplikasyonlarını incelemektir. Araştırmamız, iskeletsel ve dişsel sınıflama ile cinsiyet ve yaş dağılımı göz önüne alınmaksızın; yer darlığına bağlı dental arklarda çapraşıklık veya dentoalveoler protrüzyon gibi nedenler ile 1. küçük azı dişinin çekimi düşünülerek, ortodontik tedavi planlanan 18 bireyden; tedavi öncesi ve sonrasında alınan yan kafa uzak röntgen ve panoramik röntgen filmleri ile ortodontik alçı model ölçümleri üzerinde yürütülmüştür. Veriler Wilcoxon testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Kullandığımız distraktörün herhangi bir komplikasyona yol açmadığı görülmüştür. Bu teknikte üst ve alt kanin dişlerinde, hızlı distalizasyonun yanı sıra kontrollü distal tipping hareketi ve alt kanin dişlerinde ekstrüzyonun oluştuğu gözlenirken; ankraj ünitesi olarak alınan üst 1. büyük azı dişlerinde önemsiz bir ankraj kaybı ve ekstrüzyon hareketi gözlenmiş, alt 1. büyük azı dişlerinde ise ankraj kaybı ve ekstrüzyon belirlenmemiştir. Ayrıca üst orta kesici dişlerin etkilendiği palatinale tipping yaptığı gözlenmiştir. Periodontal ligamentin distraksiyonu aracılığı ile gerçekleştirilen hızlı kanin distalizasyonu yönteminin; ek ankraj önlemine ihtiyaç göstermemesi, komplikasyon oluşturmaması ve ortodontik tedavi süresini ciddi oranda azaltması gibi önemli avantajlar taşımakla birlikte; distraktör dizaynında, cerrahi konseptte olası alternatif iyileştirmeler ve yapılacak histolojik araştırmalar ile geliştirilerek; popülaritesinin artacağını ve ortodonti dünyasında rutin uygulamalar arasına gireceğini düşünmekteyiz. 135
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of our study was to evaluate the effects of rapid canine distalization with semi-rigid uni-directional“intraoral individual tooth-borne”distractors in dental and alveolar structures and to indicate the limitations and complications of this method. Our study was carried on the pre and post-treatment cephalometric and panoramic radiographics of 18 patients. The samples had anterior crowding and they all were first premolar extraction cases. The findings were evaluated with Wilcoxon test. The distractors did not cause any complications. Both the upper and lower canines were distalized rapidly with controlled distal tipping. Lower canines were extruded. A minimal anchorage loss was observed in the upper first molars while the anchorage loss was statistically insignificant in the lower first molars. Finally, palatinal tipping was observed in the maxillary incisors. Rapid canine distalization with the distraction of periodontal ligament reduced the treatment time without additional anchorage methods. In our opinion the improvements in distractor dasignes, surgical concepts and histological researches will make this method more popular in orthodontic treatment. 136