Tek taraflı üst büyükazı distalizasyonunda unilateral servikal headgear ve hareketli aparey+servikal headgear kombinasyonunun dentofasiyal yapılar üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of unilateral cervical headgear and removable appliance + cervical headgear combination on dentofacial structures in unilateral maxillary molar distalisation
  1. Tez No: 115936
  2. Yazar: HANDAN YAMANYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. OSMAN BENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, unilateral servikal headgear ve hareketli aparey+servikal headgear kombinasyonunun tek taraflı üst birinci büyükazı distalizasyonundaki etkinliğinin ve apareylerin iskeletsel ve dentoalveoler etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırmamız; kronolojik yaş ortalamaları 14 yıl 3.5 ay olan, iskeletsel Sınıf I, dişsel tek taraflı Sınıf II büyükazı ilişkisine sahip 20 birey üzerinde yürütülmüştür. Ortalama 5 ay süresince, 10 olgunun üst birinci büyükazı dişleri unilateral servikal headgear grubunda tek taraflı olarak ve 250 gr.'hk kuvvetle distalize edilmiş, diğer 10 olguda ise aynı amaçla aparey+servikal headgear kombinasyonu uygulanmış ve yine kuvvet 250 gr. olarak belirlenmiştir. Sefalometrik analizler yan kafa ve bazaller uzak röntgen filmleri üzerinde yapılmış; elde edilen bulguların grup içi farklılıkları Wilcoxon, gruplararası farklılıkları ise Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Her iki grupta da tek taraflı büyükazı distalizasyonu etkin bir şekilde sağlanırken, stabil kalması istenen birinci büyükazılar ve distalizasyon tarafında bulunan ikinci küçükazılar unilateral servikal headgear grubunda, diğer gruba oranla daha belirgin şekilde distalize olmuş ve distal tiping gÖstermişlerdir.Kesici dişlerde ise, hareketli aparey+servikal headgear grubunda daha fazla retrüzyon saptanmıştır, iki grupta da kaidelerarası açılar, ön, alt ve arka yüz yükseklikleri artmış ve çene ucu geriye rotasyon yapmıştır. Klinik açıdan önemli olarak değerlendirilen bazı bulguların istatistiksel olarak anlamsız çıkması, ilerideki çalışmalarda gruplardaki birey sayısının arttırılarak sonuçların parametrik testlerle değerlendirilmesinin uygun olacağı fikrim uyandırmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our study was to evaluate the effectiveness of the unilateral cervical headgear and removable appliance+cervical headgear combination in unilateral maxillary first molar distalization and to compare the skeletal and dentoalveolar effects of the appliances. The research was carried on 20 individuals with a mean age of 14 years, 3.S months who had skeletal Class I and dental unilateral Class II molar relationship. The maxillary first molars of 10 cases were distalized unilaterally using unilateral cervical headgear with 250 gr. of distalization force while removable appliance+cervical headgear combination was used in the other treatment group with 250 gr. of force, for the same purpose. Cephalometeic analyses were performed on the cephalometric and basiler radiograms which were taken before and after the distalization period. Wilcoxon test was used to evaluate the within- group differences and the differences between the groups were evaluated with Mann Whitney U test The unilateral distalization of the maxillary molars were achieved effectively in both groups. In the unilateral headgear group; the maxillary first molars which were expected to be stable and the second premolars on the distalization side, were distalized more than the other group. Incisor retrusion was more significant with the removable appliance+servical headgear combination. PalatinaL, occlusal and mandibular plane angles, anterior and posterior face height were increased in both of the groups. Various findings of clinical importance were found to be insignificant in statistical evaluation. For this reason, it should be useful in the future to increase the number of the patients in the treatment groups and to evaluate the findings with parametric tests.