Kanseröz ve nonkanseröz insan larinks dokularında süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz enzim aktivitelerinin araştırılması
The investigation of superoxide dismutase and glutathione peroxidase enzym activities in cancerous and noncancerous human larynx tissues
- Tez No: 115951
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ağız-Diş-Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA - 2002 Abdullah KALAYCI Kanseröz ve Nonkanseröz İnsan Larinks Dokulannda Süperoksit Dismutaz ve Glutatyon Peroksidaz Enzim Aktivitelerinin Araştırılması Bu çalışma, kanseröz ve non-kanseröz dokularda SOD ve GSH-Px aktivitelerinin araştırılması amacıyla, 43-76 yaşlan arasındaki larinks kanserli 10 hasta (10 erkek) ve ikinci kontrol grubu olarak da, başka herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, irritasyonel fibröz hiperplazik kitleler için başvurmuş 40-69 yaşlan arasındaki 10 hasta (4 erkek, 6 kadın) üzerinde gerçekleştirildi. Larinks kanserli 10 hastadan, operasyon sırasında kanser dokusu ve cerrahi sınıra ait sağlam dokudan örnekler alındı. İkinci kontrol grubu olarak da, farklı 10 hastadan elde edilen oral mukozaya ait fibröz hiperplazik dokular kullanıldı. Elde edilen doku örnekleri ultrasonik bir homojenizatörle homojenize edildi. Homojenatlar 1 1000 rpm ve 4 C°'de 60 dakika santrifüj edildi. Homojenatlarda ticari kit kullanılarak mg cinsinden protein tayini yapıldı. Daha sonra SOD ve GSH-Px'e ait spesifik aktiviteler ticari kitlerle ölçüldü. Sonuçta, kanseröz dokulardaki GSH-Px aktivitesinin, hem non-kanseröz komşu dokulara hem de fibröz hiperplazik dokulara göre önemli oranda arttığı görülürken (p0,005). Bununla birlikte non-kanseröz komşu dokulardaki GSH-Px aktiviteleri ile fibröz hiperplazi dokularındaki GSH-Px aktiviteleri arasında da anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,005). Bu değişikliklerin DNA düzeyindeki hasara bağlı olduğu veya tümör promotörlerinin inhibitor etkisi sonucu gelişmiş olduğu söylenebilir. GSH-Px aktivitesindeki artış ise bu enzimin tümör promotörlerinin baskılayıcı etkisinden bağımsız olmasından kaynaklanabilir. Bu araştırma ve literatürdeki diğer çalışmalarda da görüldüğü gibi kanserde SOD ve GSH-Px enzim aktiviteleri hakkında bir genelleme yapmak mümkün değildir. Enzimlerle ilgili genel yargılara varılması, klinisyene teşhis, tedavi ve prognozun takibi açısından yardımcı olacaktır. 47
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Selçuk University The Institute of Health Sciences Oral and Maxillofacial Surgery Department PhD THESIS / KONYA - 2002 Abdulah KALAYCI Investigation of Superoxide Dismutase and Glutathione Peroxidase Enzym Activities In Cancerous and Noncancerous Human Laryngeal Tissues This study was carried out on 10 patients (10 M) with laryngeal carcinoma, between 43-76 years old and 10 healthy controls with intraoral hyperplastic fibrous tissue (4 M, 6 F) between 40-69 years old to investigate the activities of SOD and GSH-Px enzymes in cancerous and non-cancerous tissues. Cancerous and non-cancerous adjacent larynx tissue samples were obtained from ten patients who had laryngeal carcinoma during operation. As a second control group ten fibrous hyperplastic tissue samples of the oral mucosa were obtained from ten healty patients. Tissue specimens were homogenised by an ultrasonic homogenisator. The homogenates were centrifugated 60 min at 1 1000 rpm and at 4 °C. Protein content of the homogenates were determined by a commercially available kit. After that, homogenate superoxid dismutase and glutathione peroxidase activities were measured by commercially available kits. At the end of the study, GSH-Px levels were significantly increased in the cancerous tissues compared with cancer free adjacent tissues and fibrous hyperplasia tissues (p0,005). There was also no significant differences between cancer-free adjacent tissue GSH-Px activity and fibrous hyperplasia GSH-Px activity (p>0,005). It can be concluded that these changes are related to the demage at the DNA level or inhibitory effect of tumor promoters. Increases in the GSH-Px activity may be related to the independence of this enzym from supressive effect of tumor promoters. This study and other studies in literature shows that, it is not possible to generalize the activities of SOD and GSH-Px in cancer. Generalized considerations about enzymes may help the clinician for diagnosis, treatment and follow up of prognosis. 48