Genital papilloma virüslerinin polimeraz zincirleme reaksiyonu ile belirlenmesi ve tiplendirilmesi
  1. Tez No: 38132
  2. Yazar: HAMİYET DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVDA MENEVŞE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
49 VI. ÖZET Kadınlarda genital bölge enfeksiyonları ve kanserleri sıklık açısından önemli bir yer tutmaktadır. Cinsel temasla bulaşan hastalık olarak genital enfeksiyonlarda insan papillomavirüsleri (HPV) en önemli etken olarak kabul edilmektedir. Sitolojik taramaların yaygın olarak yapılması, servikal kanser sıklığım ve buna bağlı olarak ölüm oranını belirli ölçüde azaltmıştır. Ancak bu konuda sitolojinin duyarlılığı düşüktür. Bu nedenle daha duyarlı yöntemlerin kullanılması, HPV'nin ve pre-kanseröz değişikliklerin saptanması açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda, çok duyarlı bir yöntem olan Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) teknolojisi kullanarak genelevde çalışan kadınların servikal doku biyopsilerinde ve servikal ve vulvar lezyonu olan klinik hastaların doku biyopsilerinde genital HPV ve HPV tiplerini araştırdık. HPV genomunun Ll bölgesine özgü ortak primerlerle, 88 genelev kadının 2'sinde (%2.27) ve 24 hastanın 7'sinde (%29.16) HPV DNA'sını saptadık. Uygun HPV tiplendirimi ise restriksiyon endonükleaz enzim analizi ile yapılmıştır. Ll PCR'ı ile HPV pozitif çıkan örneklerimiz Hae III, BstN I ve Dde I restriksiyon endonükleaz enzimleri ile kesilmiştir ve HPV pozitif örneklerimizde HPV 6b, 16 ve 18 tipleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 50 VH. SUMMARY Genital infections and cancers are seen frequently in women. Human papillomaviruses (HPV) are considered as the most important agents in sexually transmitted diseases. Cervical cancer prevalance and mortality rates are being reduced with the widespread usage of cytological screening tests. Cytology is not sufficient, when its sensitivity is regarded, as a diagnostic tool. This brings out the usage of more sensitive methods, such as the Polymerase Chain Reaction (PCR) technology in order to detect HPV and precancerous lesions in women. In the present study, we report the screening of genital HPV and their types in cervical and vulvar tissue samples of women working at the public whorehouse and of patients with cervical and vulvar lesions with PCR. Using consensus primers encoding the LI region of the HPV genome, the presence of HPV DNA was demonstrated in the cervical and vulvar samples of 2 (2.27%) of 88 the women working at the public whorehouse and of 7 (29.16%) of 24 patients. Restriction endonuclease digestion of the amplified products was carried out for accurate typing. Samples positive by LI PCR were digested with Hae III, BstN I and Dde I restriction enzymes. The patterns produced by digestion were identified as HPV types 6b, 16 and 18.