Kardiyovasküler hastalık ve periodontal hastalık arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between cardiovascular disease and periodontal disease
- Tez No: 115952
- Danışmanlar: PROF.DR. TAMER ATAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 563
Özet
ÖZET Epidemiyolojik çalışmalar, enfeksiyonun koroner arter hastalığı (KAH) için risk faktörü olduğunu göstermiştir. Bu olgu-kontrol çalışmasının amacı; KAH ve mikrobiyal dental plakla başlayan ve bir periodontal enfeksiyon olan periodontitis ile arasındaki ilişkiyi incelemekti. Bu amaçla oluşturulan KAH ve kontrol (KONT) grupları, medikal ve dental durumları açısından karşılaştırılmıştır. KAH grubu, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji bölümüne başvuran koroner ateroskleroz teşhisi konan 50 veya daha genç yaşta 43 hastadan oluşmuştur. KONT grubu ise cinsiyet ve yaş olarak eşleştirilerek Selçuk Üniversitesi çalışanlarından rasgele seçilen 43 kişiden oluşmuştur. KAH ve KONT grubunun sigara içme alışkanlıkları kaydedilmiştir. Tüm bireylerden serum örnekleri alınarak, AKŞ, üre, ürik asit, kreatin, trigliserit, total kolesterol, LDL ve HDL değerleri belirlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylerin sondlama cep derinliği (SCD), plak indeksi (PI) ve gingival indeks (GI) skorları alınarak periodontal durumları belirlenmiştir. Alveoler kemik düzeyi (AKD) panoramik radyograflar kullanılarak Schei cetveli ile yüzde oranı (%) olarak belirlemiştir. Verilerin istatistiksel analizi KONT grubu ile karşılaştırıldığında KAH grubunun periodontal durumunun daha kötü olduğunu ortaya çıkarmıştır. KAH grubu anlamlı bir şekilde daha yüksek SCD, GI, PI değerleri ve daha düşük AKD değerine sahip bulunmuştur. Gruplar arasında AKŞ, trigliserit, total kolesterol, üre, ürik asit ve LDL değerlerinde istatistiki açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır (p15,627). Aynı zamanda 48periodontitis ve sigara kullanımı, KAH ve sigara kullanımı arasında da önemli ilişkiler saptanmıştır. Bu olgu-kontrol çalışmasının sınırlan içerinde periodontitisin koroner ateroskleroz için bir risk faktörü olabileceği belirlendi. Bununla birlikte KAH grubunda yüksek oranda sigara kullananların bulunması, sigara kullanımının bu ilişkiyi maskeleyebileceğim düşündürmüştür. Bu iki hastalık arasındaki ilişkinin, sigara kullanımı gibi ortak risk faktörleri açısından olgu ve KONT gruplarının uyumlandığı daha kapsamlı çalışmalarla açıklığa kavuşacağına inanıyoruz. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Epidemiological studies have suggested that infections are risk factors for Coronary Arteria Disease (CAD) and the aim of this case-control study was to investigate the associations between CAD and periodontitis, which is a periodontal infection induced by microbial dental plaque. For this purpose, two groups, CAD and control (CONT), were compared with regard to medical and dental status. CAD group comprised 43 patients aged 50 or younger, with proven CAD, who were referred to the Selçuk University Medicine Faculty Hospital, Cardiology Department. CONT group comprised 43 random controls, matched for sex and age, were selected from Selçuk University staff. Smoking habits of the patients and controls were recorded. Fasting serum samples were taken from all participants and serum glucose, urea, uric acid, total cholesterol, creatinin, triglycerides, high-density lipoproteins (HDL) and low-density lipoproteins (LDL) levels were determined. The periodontal status of participants was assessed by probing depth (PD), plaque index (PI) and gingival index (GI). Alveolar bone level (ABL) was determined by means of Schei ruler on panoramic radiographs and defined as percentage. Statistical analysis of data revealed poor periodontal status of CAD group when compared to CONT group.