Bir cam fiber post sisteminde post uzunluğunun, kırılma dayanımına ve fonksiyonel kuvvetler altında oluşan streslerin yayılımına etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of post length on fracture resistance and stress distribution of a glass fiber post system under functional forces
  1. Tez No: 115959
  2. Yazar: NEJDET ADANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMA BELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
6. ÖZET Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı Endodonti Bilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA 2002 NEJDET ADANIR Bir Cam Fiber Post Sisteminde Post Uzunluğunun, Kırılma Dayanımına ve Fonksiyonel Kuvvetler Altında Oluşan Streslerin Yayılımına Etkisinin İncelenmesi Çalışma iki bölümde gerçekleştirildi. İlk bölümde geleneksel kırma deneyi için 78 adet düz köklü, çekilmiş üst birinci orta kesici dişin mine sement birleşim yerinden kesilerek kuronu çıkarıldı. ProFile ile çalışma boyunda kanal preparasyonu yapıldıktan sonra epoksi rezin esaslı kanal dolgu patı AH Plus ve gutta-perka kullanılarak kanal dolgusu yapıldı. Her grupta 13 diş olacak şekilde 6 gruba ayrıldıktan sonra aşağıdaki gibi hazırlanan dişlere iki farklı rezin esaslı siman kullanılarak postlar yapıştırıldı. Gruplar; Grup I : Klinik kuron boyundan kısa + Panavia F (KKBK) Grup II : Klinik kuron boyuna eşit + Panavia F (KKBE) Grup III: Klinik kuron boyundan uzun + Panavia F (KKBU) Grup IV: Klinik kuron boyundan kısa + Super-Bond C&B (KKBK) Grup V : Klinik kuron boyana eşit + Super-Bond C&B (KKBE) Grup VI: Klinik kuron boyundan uzun + Super-Bond C&B (KKBU) Tüm örneklerde Clearfil Photocore kullanılarak core oluşturuldu. Diş uzun eksenine 135° eğimle kuvvet uygulamasını sağlamak için bir cihaz yapıldı ve bu düzenek ile örnekler Testometric cihazına yerleştirildi. Testometric cihazı ile dakikada 5mm. hareket edecek şekilde başarısızlık oluncaya kadar 53sıkışma/kesme tipi kuvvet uygulandı. Değerler Newton cinsinden kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Sonlu elemanlar stres analizi IBM uyumlu bilgisayar ortamında SAP2000 programı kullanılarak yapıldı. Hazırlanan modellere ısırma kuvvetini taklit eden 200 Newton' luk kuvvet uygulandı. Değerler pseudo üç boyutlu von Mises stres kriterine göre hesaplandı. Elde edilen bulgular sonucunda, klinik kuron boyundan uzun ve eşit olarak hazırlanan gruplar arasından anlamlı bir fark olmadığı görülürken, klinik kuron boyundan kısa hazırlanan post-core' ların kırılmaya karşı direncinin önemli derecede düşük olduğu görüldü. Yapıştırmada kullanılan simanlar arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Sonlu elemanlar stres analizi verilerine göre, klinik kuron boyundan kısa hazırlanan modelde diğerlerine göre, özellikle servikal bölgede stres yoğunlaşması olduğu gözlendi. Bu çalışmaya göre; -Klinik kuron boyundan kısa hazırlanan post boyu kırılmaya karşı direnci önemli oranda düşürmektedir, -Uzun post tasarımda stres apikal bölgeye taşınmaktadır, -Kısa post tasarımı servikal bölgede stres yoğunlaşmasına neden olmaktadır. -Çalışmada kullanılan dual-cure ve self-cure simanlar arasında kırılmaya dayanım açısından anlamlı bir fark yoktur, -Geleneksel kırma deneyi sonuçları sonlu elemanlar stres analizi sonuçlarını desteklemektedir. 54
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Evaluation of the Effect of Post Length on Fracture Resistance and Stress Distribution of a Glass Fiber Post System under Functional Forces The study was carried out in two parts. Seventy-eight extracted maxillary central incisors with straigth roots were selected for conventional fracture strength test. The crowns were removed with carborundum disks at the enamel-cement junction. All teeth were instrumented at working length using ProFile rotary instrument. The prepared teeth were filled with laterally condensed gutta-percha and epoxy-resin based AH Plus root canal sealer. The teeth were randomly divided into six groups of 13 teeth each. The posts were luted using two resin based cement. Groups; Group I : Post length shorter than clinical crown + Panavia F Group II : Same length with crown length + Panavia F Group III: Post length longer than clinical crown + Panavia F Group IV: Post length shorter than clinical crown + Super-Bond C&B Group V : Same length with crown length + Super-Bond C&B Group VI: Post length longer than clinical crown + Super-Bond C&B Cores were created using Clearfil Photocore. A device was made that allowed loading of the tooth at an angle of 135 degrees to its long axis. The specimens were placed into a retention device, mounted in a Testometric device, and a controlled loading force was applied to the core at a crosshead speed of 5 mm/min. The loading force (N) required to cause failure was recorded. All data was collected and analyzed statistically. The finite elemental analysis was performed on an IBM compatible computer running a SAP2000 program. An average loading force of 200 N was used to simulate biting forces. The results were calculated by considering the pseudo three 55dimensional von Mises stress criteria. There was no statistically r.ignificant difference among Group II, III, V and VI. But groups with posts shorter than clinical crown length, showed least mean failure load. There was no statistically significant difference between the luting cements. When the model which was prepared with finite elemental stress analysis was evaluated, stress was accumulated along cervical 1/3 region of the tooth and along the buccal bone with posts shorter than clinical crown length. It was concluded that; -The post lengths, shorter than clinical crown lengths, significantly decreases fracture resistance when using Snowpost, - As the post gets longer, stress moves through the apical area, -When the post length shorter than clinical crown was evaluated using FEM, stress was accumulated along the cervical 1/3 region of root, -There was no significant difference between dual-cure and self-cure luting cement, -Mechanical test results confirm those of FEM. This shows that FEM will be an important guide for future mechanical tests. 56