Sigara kullanımının periodontitisli hastalarda dişeti oluğu sıvısı IL-6 ve TNF-alfa düzeylerine ve alkalen fosfataz enzim aktivitesine etkileri
The effects of smoking on the gingival crevicular fluid levels of IL-6 and TNF-alfa and ALP enzyme activity in patients with periodontitis
  1. Tez No: 115960
  2. Yazar: EBRU OLGUN ERDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMET DURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sigara Kullanımının Periodontitisli Hastalarda Dişeti Oluğu Sıvısı IL-6 ve TNF-a Düzeylerine ve Alkalen Fosfataz Enzim Aktivitesine Etkileri Sigara kullanımı, periodontal hastalıkların başlamasında ve ilerlemesinde önemli çevresel risk faktörüdür. Bu çalışmada sigara kullanımının kronik periodontitisli hastalarda klinik parametreler ile DOS IL-6 ve TNF-a seviyeleri ve ALP enzim aktivitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, yaşlan 32-59 arasında değişen (ortalama 44.41±7.88) sigara içen 22 hasta, yaşlan 36-59 arasında değişen (ortalama 46.94±6.07) hiç sigara içmemiş 19 hasta olmak üzere toplam 41 gönüllü hasta üzerinde yürütüldü. Cerrahi olmayan periodontal tedaviden 1 ay sonrası, çalışma başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Bütün hastalardan gingival indeks (Gİ), plak indeksi (Pİ), sondalama cep derinliği (SCD), klinik ataşman kaybı (KAK) ve sondalamada kanama (SK) dahil klinik parametreler ve interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktör-a (TNF-a) seviyesi ve alkalen fosfataz (ALP) enzim aktivitesi değerlendirmeleri için dişeti oluğu sıvısı (DOS) örneklemeleri yapıldı. Bütün ölçümler 3. ve 6. aylarda tekrarlandı. 3. ve 6. aylardaki 44ölçümlerde sigara içmeyen grupta, Gİ ve SK ortalama değerleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuştur (p0.05). DOS ALP total aktivitesinin sigara içmeyenlerde 6. ayda istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu ve sigara içen grupta ise DOS ALP total aktivitesinin 6. aya doğru azaldığı görülmüştür. Bu araştırmada sigara kullanımının DOS EL-6 ve TNF-a total seviyelerine etkisiz olduğu ve DOS ALP total seviyesini azalttığı sonucuna varılmıştır. 45
Özet (Çeviri)
The Effects of Smoking on The Gingival Crevicular Fluid Levels of TL-6 and TNF-a and ALP Enzyme Activity in Patients with Periodontitis Smoking is an important environmental risk factor for initiation and progression of periodontal diseases. The aim of this study was to evaluate the effects of smoking on clinical parameters and the gingival crevicular fluid (GCF) contents of the pro-inflammatory cytokines interleukin-6 (EL-6) and tumor necrosis factor-a (TNF-a) levels and GCF alkaline phosphatase (ALP) enzyme activity in patients with chronic periodontitis. The study base consisted of 41 patients including 22 volunteer current smokers age range 32-59 (44.4Ü7.88) and 19 volunteer non-smokers age range 36-59 (46.94±6.07). 1 month after non-surgical periodontal therapy it's accepted the baseline of the study. The clinical parameters including gingival index (GI); plaque index (PI), probing depth (PD), attachment loss (AL) bleeding on probing (BOP) were recorded and GCF samples were collected for analysis of GCF contents of IL-6, TNF-a levels and ALP enzyme activity. At 3rd and 6th all of these procedures were repeated.