Üstçene total dişsizlik vakaları için implant destekli sabit protez uygulamalarında farklı alveol ark formları ve implant pozisyonlarının implantlar çevresindeki stres dağılımına olan etkisinin fem analizi yöntemiyle araştırılması
A fem analysis study on the influence of alveolar arch form and implant pozitions on stress distribution around implants supporting fixed full-arch prostheses in edentulous maxilla
- Tez No: 115965
- Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
6. ÖZET İmplant üstü protezlerde çiğneme basınçlarının implantlar ve onları çevreleyen kemik dokusu üzerinde dengeli dağılması istenilmektedir. Fonksiyon sırasında gerilim yoğunlaşmaları kemik içerisinde süregelen remodelasyon faaliyetlerinin sekteye uğramasına ve kemik implant temasının bozulmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada implant üstü sabit full ark köprüler üzerindeki stres dağılımlarının kret ark şekli ve implant dizilimleri ile bağlantısı nümerik olarak üç boyutlu sonlu elemanlar gerilme analizi metodu kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada EEKO (En kısa boyda, orta genişlikte), EEUD (Elipsoid yapıda en uzun, ve dar), UEUD (U şeklinde en uzun ve dar), UUKG (U şeklinde kısa ve geniş) ve UUOO (U şeklinde orta uzunlukta ve orta genişlikte) şeklinde guruplanan beş adet farklı kret kavsi şeklinin üzerine 345 (kaninler, 1. küçük azılar, 2. küçük azılar bölgelerine toplam 6 implant), 234 (lateraller, kaninler ve 1. küçük azılar bölgelerine toplam 6 adet implant), 135 (santraller, kaninler ve 2. küçük azılar bölgelerine toplam 6 adet), 245 (lateraller, 1. küçük azılar, 2. küçük azılar bölgelerine toplam 6 adet ve 2345 (lateraller, kaninler, 1. küçük azılar, 2. küçük azılar bölgelerine toplam 8 adet) şeklinde tanımlanmış 5 farklı implant dizilimi yerleştirilmiştir. Arklar üzerine yerleştirilen implantların 1. büyük azılar kantilever olacak şekilde 12 üyeli bir köprüyü destekledikleri farzedilmiştir. Böylelikle oluşturulan 25 adet simulasyon modelde herbir kombinasyona en anterior ve en posterior noktalardan 100 Nt luk kuvvet uygulanmıştır. Bu şekilde toplam 50 adet senaryo çözümlenerek birbirleri ile kıyaslanmıştır. 117EEUD kret şekli için anterior ve posterior yükleme şartlan sözkonusu olduğunda, en elverişli implant dizilimi 245 ve 2345 tir. UEUD için en uygun dizilim olarak 135 ve 2345 planlaması gözükmektedir. EEKO şeklinde bir kret için ideal dizilim 245 ve 2345 tir. UUKG kavsi için en uygun dizilim 2345, 135 ve 245 tir. UUOO kavsi için en uygun dizilim 2345 ve 245 tir. Bütün arklar için 2345 hem anterior hem de posterior yüklemelerde en düşük stres değerleri vermesine rağmen genelde fark % 10 dan az olmaktadır. 245 dizilimi bütün kavisler için iyi bir stres dağılımı sergilemektedir. 118
Özet (Çeviri)
7. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) A FEM ANALYSIS STUDY ON THE INFLUENCE OF ALVEOLAR ARCH FORM AND IMPLANT POSITIONS ON STRESS DISTRIBUTION AROUND IMPLANTS SUPPORTING FIXED FULL-ARCH PROSTHESES IN EDENTULOUS MAXILLA The chewing loads generated on implant supported fixed bridges are expected to be spread among the implants and supporting bone in a uniform way. Excessive stress concentration in the junctional bone during function leeds to interruption of bone remodeling, followed by disintegration. In this study the changes in stress concentration in relation to alveolar arch form and implant distribution is analysed in a mathematical order by using three dimensional finite element analysis method. Five different maxillary alveolar arch form measurements coded as EEKO (Shortest, medium width), EEUD (Longest elipsoid form, and narrow), UEUD (U formed the longest and narrow), UUKG (U formed short and wide) and UUOO (U formed medium length, medium width) were obtained and five different implant distribution strategies coded as 345 (to canines, 1. cuspid, 2. cuspid areas a total of six implants), 234 (to laterals, canines, 1. cuspid areas a total of 6 implants), 135 ( to central, canine, 2. cuspid areas a total of 6 implants), 245 (laterals, 1. cuspids, 2.cuspids areas a total of 6 implants), 2345 (laterals, canines, 1. cuspids, 2. cuspids areas a total of 8 implants) were plotted in each of five arch models. The implants were assumed to support a 12 unit bridge first molars being the cantilever area. Each of 25 models were assumed to be 119loaded from the very anterior and posterior points of the bridge. Combination of 5 different arch forms, five different implant distribution strategies and 2 different loading points led to 50 different simulated scenarios all solved and compared. In case of either anterior or posterior loading, the most favorable implant distribution strategies for the arches are as follows; 245 and 2345 for EEUD, 135 and 2345 for the UEUD, 2345, 135 and 245 for UUKG, 2345 and 245 for UUOO. Although 2345 distribution seemed to be favorable for all arch forms and loading conditions, the rate of decrease in stres values were less than 10% in general. Thus, distribution of implants in 245 order seemed to be fairly favorable for ideal stress distribution in all simulated models. 120