Anterior bölgede bulunan interproksimal kemikiçi defektlerinin yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniği ile tedavisinde rezorbe olabilen periodontal bariyer membranın (atrisorb) etkinliğinin incelenmesi
Treatment of anterior interproximal bony defects with guided tissue regeneration technique by using resorbable a barier membrane (atrisorb)
- Tez No: 115966
- Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR ÇİNTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 4132
Özet
6. ÖZET Periodontitis, periodontal cep oluşumu, dişi saran alveol kemiği ve periodontal ligamentin kaybı ile karakterize olan iltihapsal bir hastalıktır. Periodontal tedavinin amacı, iltihapsal periodontal hastalığın durdurulması ve hastalık sonucunda oluşan kemik defektlerinin eliminasyonu ve/veya yeni bağ dokusu ataşmanı, yeni sement ve alveol kemiği ile rejenerasyonudur. Ancakgeleneksel periodontal cerrahi yöntemlerinin uygulanması ile kemikiçi defektlerdeki iyileşme onarım ile sonlanmaktadır. Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu (YDR) hastalık sonucunda bozulmuş periodontal doku bütünlüğünü ve sağlığını yeniden oluşturmak için geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Bu araştırmanın amacı, anterior bölgedeki interproksimal kemikiçi defektlerin tedavisinde rezorbe olabilen Atrisorb® periodontal bariyer membranın etkinliğini denemek ve sonuçlan flep operasyonu ile karşılaştırmaktır. Çalışma kapsamına, herhengi bir sistemik hastalığı olmayan, sigara kullanmayan kronik periodontitisli 26 hastadaki toplam otuz interproksimal kemikiçi defekt alınmıştır. Deney grubunda yer alan 15 defekte Atrisorb® periodontal bariyer membran uygulanırken kontrol grubunda sadece flep operasyonu yapılmıştır. Çalışmada klinik olarak Silness-Löe Plak İndeksi, Löe-Silness Gingival İndeks, Periodontal Sondalama Derinliği, Rölatif Ataşman Düzeyi, Rölatif Transgingival Ölçüm Düzeyi belirlenmiş, sert dokuda meydana gelen değişimler ayrıca radyografik olarak değerlendirilmiştir. Oniki aylık tedavi dönemi sonunda deney ve kontrol gruplarında meydana gelen dişeti çekilmesi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Deney grubunda defektin en derin noktasında rölatif ataşman kazancı (2.26 ± 0.79mm) kontrol grubuna göre (1.2 ± 0.67mm) istatistiksel olarak anlamlı 89düzeyde fazla bulunmuştur (p< 0.05). Aynı şekilde deney grubunda defektin en derin noktasında elde edilen sert doku kazancı kontrol grubuna oranla klinik (p< 0.05) ve radyografik olarak (p< 0.05) anlamlı düzeyde fazla bulunmuştur. Sonuç olarak, elde edilen bu bulgular Atrisorb® bariyer membranın interproksimal kemikiçi defektlerin YDR tekniği ile tedavisinde etkin bir şeklilde kullanılabileceğini göstermektedir. 90
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Periodontitis is a disease characterized by inflammation of the gingiva that results in periodontal pocket formation with loss of the supporting periodontal ligament and alveolar bone around teeth. The aim of periodontal therapy is preventing the progression of periodontal disease and elimination or regeneration of intrabony defects by the formation of new connective tissue attachment, cementum and alveolar bone. Conventional surgical procedures are often end up with periodontal repair. The aim of the Guided Tissue Regeneration (GTR) therapy is to reestablish the integrity and health of the periodontal tissues lost due to periodontal disease. The purpose of the present study is to evaluate the efficiacy of Atrisorb® barrier membrane in the treatment of anterior interproximal intrabony defects according to the principles of GTR and compare the results with conventional flap surgery. 30 interproximal intrabony defects in 26 systemically healthy, non-smoking, chronic periodontitis patients had been included to the study. Atrisorb® barrier membrane has been applied to 15 defects in the test group. The defects in the control group were treated with flap operation. Silness-Löe Plaque Index, Löe-Silness Gingival Index, location of the gingival margin, periodontal probing depth, relative attachment levels, sounding measurements have been performed. Radiographic analysis have been used to evalute the formation of new mineralized tissue. Both treatment modalities resulted in gingival recession at the end of one year period. No statistically significant differences was found between groups (p>0.05). Significantly more relative attachment gain was achieved in the test group (2.26 ± 0.79mm) when compared to control group (1.2 ± 0.67mm) at the end of first year when the deepest sites of the defects were compared. The amount of newly formed mineralized tissue was significantly more in the test group both clinically (p< 0.05) and radiographically (p< 0.05). These findings demonstrate that Atrisorb® periodontal barrier membrane can be used effectively in the treatment of interproximal intrabony defects with GTR therapy.