Uzun ve kavisli sabit restorasyonlarda stres dağılımının incelenmesi
The evaluation of FEM analyzes in long span and curved fixed prostheses
  1. Tez No: 165685
  2. Yazar: KORAY CENAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Alt çene total dişsizlik vakalarının implant destekli sabit protezlerle tedavisinde geleneksel yöntem interforaminal bölgeye 4-6 implant yerleştirilmesi ve bilateral kantilevere sahip üst yapı hazırlanmasıdır. Genel olarak kabul edilen görüş bu tür bir dizaynda maksimum kantilever uzunluğunun implantlar arasındaki anterior posterior arası mesafenin 2 katıdan fazla olmaması gerektiğidir. Bu genel tavsiyelere rağmen uygulanan implantların uzunluğuna bağlı olarak ideal kantilever uzunluğu hakkında tam bir görüş birliği mevcut değildir. Bu bilgiler ışığında, çalışmamızda interforaminal bölgeye altı implant yerleştirilerek tedavi edilen alt total dişsizlik vakalarında, kantilever ve implant uzunluğunun implant kemik ara yüzeyindeki stres dağılımına etkisinin incelenmesi amaçlandı Çalışmamızda üç farklı implant uzunluğu (12 mm, 14 mm, 16 mm) ve üç farklı kantilever uzunluğunu (6,65 mm, 13,30 mm, 19,35 mm) temsil eden dokuz adet üç boyutlu sonlu elemanlar modeli hazırlandı. Her bir model için 4 mm yüksekliğinde, 4.1 mm çapında ebutmentlar ve implant destekli sabit protezi temsil eden 6 mm yüksekliğinde ve 6 mm kalınlığında üst yapı model edildi. Her bir modele kantileverin en distal bölgesinden kuvvet uygulanarak (1) 100 N vertikal kuvvet (2) 25 N horizontal kuvvet (3) 103.7N'lık oblik kuvvet olmak üzere üç farklı oklüzal yükleme yapıldı. Oluşan stresler ANSYS 8.1 Workbench programı ile incelendi. Çalışmamızın sonucuna göre maksimum stres değerleri kuvvetin uygulandığı tarafta kantilevere en yakın implantın distalinde ki kortikal kemikte tespit edildi. Spongioz kemikte saptanan maksimum stres değerleri ise daha düşük olup genellikle implantların apeksinde ve implantları çevreleyen kemiğin distalinde saptandı. Kuvvetin uygulandığı tarafta kantilevere en yakın implanttan uzaklaşıldıkça implantların çevresindeki kemikte oluşan stres değerlerinin azaldığı saptandı. Kantilever uzunluğu arttıkça implant kemik ara yüzünde oluşan stres değerlerinde artış gözlendi. Diğer taraftan implant uzunluğuyla stres dağılımı arasında kabul edilir bir ilişki saptanmadı. 136
Özet (Çeviri)
In the conventional design implant supported fixed mandibular prostheses for edentulous patients, four to six implants were placed between the mental foramina, which results in bilaterally cantilevered framework extensions. It was generally accepted that the maximum cantilever length for such configuration should be no more than twice of the anteroposterior length of the implants. Although these general recommendations, the ideal cantilever length as a function of the implant length has not been determined. Based on these considerations, the aim of this study was to investigate the influence of the implant and cantilever length on the stress distribution at the implant-bone interface in mandibular edentulism treated with six implants which were placed between the mental foramina. Nine different three dimensional finite element models (FEM) were constructed for three different implant lengths (12 mm, 14 mm, and 16 mm) and three different cantilever lengths (6.65 mm, 13.30 mm, and 19.95 mm). Abutments with 4 mm in height, 4.1 mm in diameter and a superstructure that represents of an implant supported fixed prostheses with 6 mm in height, 6 mm in thickness were also constructed for each model. For each model three different loading conditions: (1) Vertical load of 100 N, (2) Horizontal load of 25 N, and (3) Oblique load of 103.7 N were applied to the distal end of the cantilever. Stresses were investigated using the ANSYS 8.1 Workbench Program. 138The results of this study demonstrated that maximum stresses were concentrated in the cortical bone located on the distal side of the terminal implant. The maximum stresses found in spongioz bone were much lower and located at implant apex and distal side of the surrounding bone. The stresses were reduced as a function of increased distance from the terminal implant on the loaded side. Increasing cantilever length resulted in increased stress values at the implant-bone interface. On the other hand, no appreciable correlation was found between the implant length and stress distribution. 139