Periodontitisli hastalarda sistemik uygulanan siprofloksasinin klinik etkinliğinin ve DOS ile serumdaki düzeylerinin belirlenmesi
The determination of the clinical effiency and the concentrations of sistemically administered ciprofloxacin to periodontal patients in GCF and serum
- Tez No: 115986
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yıldırım, A., Periodontitisli hastalarda sistemik uygulanan siprofloksasinin klinik etkinliğinin ve DOS ile serumdaki düzeylerinin belirlenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Programı Doktora Tezi, Ankara, 2002. Son yıllarda periodontal hastalığa neden olabilecek mikroorganizmaların tanımlanması ve hastalığın enfeksiyöz bir karakteri olduğunun belirlenmesi konvansiyonel mekanik tedavilerin yanısıra lokal ve sistemik antibiyotik uygulamalannı da gündeme getirmiştir. Araştırmamızın amacı, özellikle A.a üzerine etkinliği kanıtlanmış güncel bir ilaç olan siprofloksasinin cep sıvısı ve plazmadaki düzeylerinin belirlenmesi ve bunlann birbirleriyle ve periodontal hastalığın klinik parametreleriyle olan ilişkisinin saptanmasıdır. Bu amaçla orta düzeyde periodontitis tanısı konmuş 5 kadın, 5 erkek toplam 10 hastaya örnekleme işlemlerinden önce herhangi bir periodontal tedavi uygulanmadı. Hastalann klinik durumunun belirlenmesi amacıyla Gİ, Pİ ve DKİ kayıtlan alındı, örnekleme yapılacak dişlere ait CD ve KAD miktan ölçülerek ardından hastalara 500 mg siprofloksasin oral olarak verildi. İlaç verme zamanı 0 olarak kabul edilerek 0-1-1.5-2-2.5-4-5-7 ve 24. saatlerde 5 mi* lik venöz kan örneklemeleri ve 0-1-2-4-5-7 ve 24. saatlerde DOS örneklemeleri yapıldı. Beş gün 2x1 500 mg ilaç uygulamasını takiben son dozun ardından beşinci günde tüm klinik ölçümler tekrarlandı, venöz kan örnekleri ve DOS örnekleri elde edildi. Araştırmamızın sonuçlanna göre 1. saatten itibaren tüm zaman dilimlerinde plazma ve DOS'da etkin konsantrasyonda ilaç belirlendi. Linçi ve 5. saat haricinde tüm zaman dilimlerinde ilaç konsantrasyonu DOS'da plazmaya göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Klinik parametrelerde ise 0 ve 5. gün değerleri kıyaslandığında kanama ve cep derinliğinde önemli bir değişim görülmezken, plak indeksi, gingival indeks ve ataçman seviyesinde anlamlı derecede azalma saptandı. Bu bulgulann ışığı altında siprofloksasinin periodontolojide alternatif bir ilaç olarak kullanılabileceği kanısına varıldı. Anahtar Kelimeler Siprofloksasin, DOS, serum, periodontitis Destekleyen Kurumlar. HÜAF 00.02.201.007
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Yıldırım, A.,The determination of the clinical efficiency and the concentrations of sistemically administered ciprofloxacin to periodontal patients in GCF and serum, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Periodontology, Ankara, 2002. Recently, after the determination of the microorganisms which may cause periodontal disease and the infectious character of this illness, the use of local and systemic antibiotics with conventionel mechanical therapy became popular. The aim of our study was to find out the concentrations of ciprofloxacin, a common drug which is particularly effective to A.a, in GCF and plasma of patients with periodontitis and also to determine their relationship with eachother and the clinical parameters of periodontal disease. 10 patients consisting of 5 male and 5 female with moderate periodontitis participated in our study. No periodontal therapy was done to the patients before sampling. Gl, PI and GBI records, probing depths and clinical attachment levels of the teeth which will be sampled were recorded" to determine the clinical situations of the patients. Afterwards 500 mg ciprofloxacin was given to the patients orally, 5 ml venous blood samples were taken at 0, 1, 1.5, 2, 2.5, 4, 5, 7 and 24th hours and GCF sampling was done at 0, 1, 2, 4, 5, 7 and 24th hours. Patients used 2x1 500 mg ciprofloxacin for 5 days. All clinical records repeated and venous blood and GCF samples were taken on the fifth day immediately after the last dose. According to the results of our study the drug was determined at an effective concentration in GCF and plasma starting from the end of the first hour at all time points. The concencentration of the drug was significantly higher in GCF than plasma at all time points except the first and the fifth hours. When first and fifth day values were compared, there were no statistically significant change in the bleeding index and probing depths, but plaque index, gingival index and attachment levels were significantly reduced. With these results use of ciprofloxacin as an alternative drug in periodontology can be suggested. Keywords; Ciprofloxacin, GCF, serum, periodontitis Supported by HÜAF 00.02.201.007