Periodontitisli hastalarda klinik periodontal bulgular ile kemik metabolizmasını etkileyen sistemik faktörler ve kemik mineral densitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The evaluation of the relationship between clinical findings and systemic factors that affect bone metabolism and bone mineral density in patients with periodontitis
- Tez No: 115988
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVİYE NAZLIEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET HATTATOĞLU, E., Periodontitisli Hastalarda Klinik Periodontal Bulgular ile Kemik Metabolizmasını Etkileyen Sistemik Faktörler ye Kemik Mineral Densitesi Arasındaki İlişkinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Programı Doktora Tezi, Ankara, 2002. Çalışmamız, ileri düzeyde yaygın periodontitisi olan premenopozal kadınlarda periodontal bulgular ile 1) kemik metabolizmasını etkileyen sistemik faktörler 2) kemik mineral densitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Bu çalışma için, yaşları 22-45 arasında değişen 85 premenopozal kadın seçildi. Çalışma grubunu, ileri düzeyde yaygın periodontitisi olan 45 kadın, kontrol grubunu periodontal açıdan sağlıklı 40 kadın oluşturdu. Çalışmaya katılan her bireyden medikal ve dental açıdan detaylı bir anamnez alındı. Cep derinliği (CD), klinik ataçman düzeyi (KAD), sulkus kanama indeksi (SKİ), plak indeksi (Pi), diştaşı indeksi (Di) ve eksik diş sayısı kaydedildi. Dual enerji x-ışını absorbsiyometrisi (DEXA) kullanılarak lumbar vertebralar (L1-L4) ve femurdan kemik mineral densitesi ölçümleri yapıldı. Tüm bireyler, standart konvansiyonel teknikler kullanılarak kemik metabolizmasını etkileyen sistemik faktörler açısından incelendi. Periodontitis ve kontrol grupları arasında KMD(Total) ve KMD(L1-L4) değerleri açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Vücut kitle indeksi (VKİ) ve serum kreatinin değerleri, periodontitis grubunda önemli düzeyde yüksekti. Buna karşın, periodontitis grubunda osteokalsin ve deoksipiridinolin düzeyleri kontrol grubuna kıyasla düşük bulundu. Estradiol düzeyleri açısından bu iki grup arasında anlamlı bir fark görülmedi, ikinci aşamada, tüm bireyler KMD değerlerine göre gruplara ayrıldı. Buna göre, 7 kişi osteoporotic 21 kişi osteopenik ve geri kalan 57 kişi normal olarak gruplandırıldı. Osteoporoz grubunda CD, KAD ve kan üre nitrojeni (BUN) değerleri, normal gruba kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Hem osteoporoz ve hem de osteopeni grubunda VKİ değerleri düşük bulundu. Periodontitisi olan bireylerde osteoporoz görülme sıklığı, periodontal açıdan sağlıklı bireylere kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Tüm bireyler tek bir grup halinde değerlendirildiğinde; KAD ve VKİ değerleri, KAD ve serum kreatinin değerleri, KMD ve VKİ değerleri arasında pozitif korelasyon olduğu görüldü. VKİ ile OC arasında ve benzer şekilde BMD ile DPD-OC arasında negatif bir korelasyon olduğu tespit edildi. Bu çalışmada elde edilen bulgular ile; 1) periodontitisi olan kişilerde sistemik kemik mineral densitesinin etkilenmeyeceği, 2) periodontitis ile böbrek bozuklukları arasında bir ilişki olabileceği, 3) yüksek VKİ skorlarına sahip kişilerin, periodontitis riski altında olduğu, diğer taraftan düşük VKİ skorlarına sahip kişilerin ise osteoporoz riski taşıyabildiği, 4) osteoporozun periodontal ataçman kaybına katkıda bulunabileceği, 5) periodontitisli bireylerde osteoporoz görülme sıklığının, sağlıklı gruba kıyasla daha fazla olabileceği, 6) böbrek fonksiyon bozukluklarının, osteoporoz patogenezinde önemli bir rol oynayabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Osteoporoz, periodontitis, kemik mineral densitesi (KMD), kemik metabolizması, vücut kitle indeksi (VKİ). Destekleyen Kurumlar: HÜAB 01.01.201.001
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT HATTATO?LU, E., The evaluation of the relationship between clinical findings and systemic factors that affect bone metabolism and bone mineral density in patients with periodontitis. Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Periodontology, Ankara, 2002. Our study was planned to assess the relationship between periodontal findings and, 1) systemic factors that affect bone metabolism, 2) bone mineral density in premenopausal women with severe generalized periodontitis. 85 premenopausal women aged between 22-45 were selected for this study. The study group consisted of 45 women with severe generalized periodontitis. The control group was composed of 40 periodontally healthy women. Each subject was asked to complete a detailed questionnaire eliciting information on medical and dental history. The following clinical parameters were assessed: probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), sulcus bleeding index (SBI), plaque index (PI), calculus index (CI), number of missing teeth. Skeletal bone mineral density (BMD) was measured by using dual energy x-ray absorptiometry (DEXA) at the L1-L4 lumbar vertebrae and femur. All subjects were evaluated for systemic factors that affect bone metabolism by using conventional standard techniques. No significant difference was found in BMD (Total) and BMD (L1-L4) values between the periodontitis and the control groups. Body mass index (BMI) scores and serum creatinine levels were significantly higher in the periodontitis group. In contrast, there were significantly lower osteocalcin and deoxypyridinoline levels in the periodontitis group compared to the control group. No significant difference was observed between these groups with respect to estradiol levels. As a second step, all the subjects were stratified into the groups based upon their BMD levels. Seven of them were found to be osteoporotic whereas 21 of them were considered to be osteopenic. The rest of the subjects (n:57) was defined as normal. Significantly higher values for PD, CAL and blood urea nitrogen (BUN) were observed in the group with osteoporosis compared to the normal group. BMI scores were significantly decreased in both the osteoporotic and osteopenic groups. The prevalence of patients with osteoporosis were found to be significantly higher in the periodontitis group compared to that in periodontally healthy group. When all the subjects were analyzed as a single group, the results indicate a significantly positive relationship between; CAL and BMI, CAL and creatinine, BMI scores and BMD values. A significantly negative relationship were also observed between; BMD and OC-DPD levels, BMI and OC. Our findings suggest that; 1) systemic bone mineral density is not affected in patients with periodontitis, 2) there may be a relationship between renal functions and periodontitis, 3) the people with high BMI scores are at risk for periodontitis whereas people with low BMI scores are at risk for osteoporosis, 4) osteoporosis may contribute to periodontal attachment loss, 5) the prevalance of osteoporosis seems to be higher in patients with periodontitis than that in periodontally healthy subjects, 6) renal functional disorders may play a role in the pathogenesis of osteoporosis. Key Words : Osteoporosis, periodontitis, bone mineral density (BMD), bone metabolism, body mass index (BMI). Supported by HÜAB 01.01.201.001