Nokturnal bruksizmin M.Pterigoideus Lateralis ile olan ilişkisinin elektromyografik ve klinik semptomlarının splint kullanımı ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nocturnal bruxism and lateral pterygoid muscle activity by using electromyography and evaluation of the effect of splint therapy on clinical symptoms by comparing the symptoms before and after therapy
  1. Tez No: 115991
  2. Yazar: NEŞE ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ KANSU, DOÇ. DR. FİLİZ KEYF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV TÜRKÇE ÖZET ORTODONTİK ANKRAJ ELEMANI OLARAK KULLANILAN SLA YÜZEYLİ İMPLANTLARA KARŞI OLUŞAN DOKU CEVABININ KLİNİK, RADYOGRAFİK, HİSTOMORFOMETRİK VE HİSTOLOJİK OLARAK İNCELENMESİ Musa ALDIKAÇTI, Doktora tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Ağustos 2002 Diş eksikliği vakalarının tedavisinde çeyrek asırdır yerleşmiş ve güvenilir bir yöntem olan dental implant uygulamalarının, ortodonti alanında özellikle mevcut dişlerden yeterli ankraj sağlanamadığı durumlarda ve ağız dışı aparey takmayı kabul etmeyen hastalarda önemli bir eksikliği giderdiği ortaya konmuştur. Bu amaçla, iyileşme süresini kısalttığı iddia edilen SLA implantlar test grubunda köpek maksilla ve mandibulasında çekilen premolar dişlerin yerlerine yerleştirilmiş ve bu implantlarla aynı sekanttaki kanin dişler arasına 2N kuvvet uygulayan süperelastik NiTi“coil springier”takılmış ve bu sabit ve sürekli kuvvet 52 hafta boyunca uygulanmıştır. Kontrol grubunu oluşturan implantlar ise bu süre zarfında kuvvet uygulanmadan bırakılmışlardır. Deney sonunda klinik, radyolojik, histomorfometrik ve histopatolojik bulgular, implant çevresi dokuların verdiği cevap açısından değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışma ile, klinik, radyolojik ve histomorfometrik incelemelerde kontrol grubu ile test grubu arasında belirgin fark izlenmezken, test grubu implantlardan ankraj alınarak kuvvet uygulanan kanin dişlerde maksillada 11.65 mm, mandibulada 7.86 mm. distalizasyon oluşmuştur. Histolojik değerlendirme, test grubu implantlar etrafında kemik trabeküllerinde daha belirgin kortikalizasyon, kontrolle kıyaslandığında test grubunda kret seviyesinde daha fazla kemik oluşumu ve test implantınm gerilme ve sıkışma alanlarında peri-implant kemikte belirgin fark olmadığını ortaya koymuştur. Sonuçlar, SLA implantlardan kısa bir iyileşme dönemini takiben (6 hafta) yeterli ankraj sağlanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CLINICAL, RADIOLOGICAL, HISTIMORPHOMETRIC AND HISTOLOGIC EVALUATION OF TISSUE RESPONSES AGAINST SLA IMPLANTS USED AS ORTHODONTHIC ANCHORS Musa Aldıkaçtı, Ph.D. Thesis University of Ondokuz Mayıs, Samsun, August 2002 It has been consented that, dental implant practises, which have been a resident and a reliable method of treating edentulous jaws since a few decades, may put forward the removing of an important limitation of orthodontic treatments especially in patients with inadequate anchorage situations and in patients who refuse to wear extraoral appliances. For this purpose, SLA implants which are considered to shorten the healing time, were placed in the dogs' healed extraction sockets of premolar areas of both maxilla and mandible, and in the test group the superelastic NiTi coil springs applying 2N force were connected between the implants and the canine tooth of the same quadrant and this constant and continious force lasted for 52 weeks. Implants of the control group served as unloaded group during this time. Clinical, radiological, histomorphometrical and histological findings as a response of the surrounding tissues were evaluted at the end of the experiment. No significant differences were observed between the test and the control group in clinical, radiologic and histomorphometric evaluation except for the distalization of canine teeth (11.65 mm. in maxilla and 7.86 mm. in mandible) loaded by the anchorage forces obtained from the test implants. Histologic evaluation showed a certain corticalization in bone trabeculae that are thicker at the loaded implants, a bone formation at the level of the crest slightly superior in the test samples than the control ones and an absence between the tension and compression sides of the same implants. The results suggested that after a short healing time (6 weeks), an adequate anchorage may be obtained via SLA implants. TC YÛKSEKÖCRSHTİ&Î KuMiWI DOKÜMANTASYON MERKEZİ