Hypericum (St. John's Wort) içeren bir ürünün sağlıklı gönüllülerde psikomotor performansa etkisi
The Effects of a hypericum (St. John's Wort) preparation on psychomotor perfomance in healty volunteers
- Tez No: 116020
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜL BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
VII. ÖZET Bu çalışmada St. John's Wort bitki ekstresinin psikomotor fonksiyonlar üzerine olan etkileri sübjektif ve objektif psikometrik testler kullanılarak araştırılmış; sonuçlar plasebonun oluşturduğu etkilerle karşılaştırılmıştır. Bu amaçla her iki cinsiyetten yaşlan 20 - 26 arasında değişen altı sağlıklı gönüllü deneğe, çift kör, Latin karesi düzenine göre St. John's Wort ekstresi kapsülleri [St. John's Wort Herb Extract (Hypericum perforatum), 300 mg işlenmemiş St. John's Wort bitki tozu ve 175 mg standardize St. John's Wort bitki ekstesi (% 0.3 hiperisin)] ve plasebo ağız yolunda günde tek doz olarak uygulamış; uygulamayı izleyen 1, 2, 4, 6. saatlerde görsel analog skalalar ile sübjektif etkiler; sayı - sembol testi, harf iptal testi, sayı birleştirme testi ve Stroop testi ile objektif etkiler ve psikomotor performans değerlendirilmiştir. Çalışmada sübjektif psikometrik testlerle elde edilen sonuçlara göre plasebo uygulanmasını takip eden saatler, bazal değerlerle kıyaslandığında denekler kendilerini daha sakin, yorgun ve dalgın hissetmişler; St. John's Wort bitki ekstresi kapsülleri uygulanmasını takip eden saatler, bazal değerlerle kıyaslandığında ise denekler kendilerini daha heyecanlı, açık zihinli ve rahat hissetmişlerdir. Ancak bu sonuçlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanamamıştır. Objektif psikometrik testlerle elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde ise St. John's Wort bitki ekstresinin yalnızca sayı birleştirme testinde bazal değere kıyasla anlamlı bir performans artışına yol açtığı gözlenmiştir. Ancak bu etki plasebo ile karşılaştırıldığında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. St. John's Wort bitki ekstresi sayı - sembol testi, harf iptal testi ve Stroop testinde bazal değerlere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir 101değişikliğe yol açmamıştır. St. John's Wort bitki ekstresinin bu etkileri plasebo ile kıyaslandığında istatistik! olarak anlamlı bir fark saptanamamıştır. Çalışmadan elde edilen tüm bu bulguların ışığında St. John's Wort bitki ekstresinin % 0.3 hiperisin içeren preparatının tek dozda, sağlıklı genç gönüllülerde psikomotor fonksiyonlarda belirgin bir değişikliğe yol açmadığını düşünülmektedir. 102
Özet (Çeviri)
Vffl. İNGİLİZCE OZET (SUMMARY) In this study the effects of St. John's Wort (Hypericum perforatum) herb extract were investigated by using subjective and objective psychometric tests and the results were compared to the results obtained from placebo. For this purpose, 6 healty female and male volunteers received placebo and St. John's Wort herb extract capsules [300 mg raw St. John's Wort herb powder and 175 mg standardised St. John's Wort herb extract (0.3 % hypericin)] orally, in single doses, according to a double blind, Latin square study design. After receiving placebo and St. John's Wort, the subjects were tested on 1st, 2nd, 4th, and 6th hours. Subjective effects were evaluated by visual analog scales whereas objective effects and psychomotor performance were evaluated by digit symbol substitution test, letter cancelletion test and Stroop test. According to the results obtained from subjective psychometric tests, the subjects had felt themselves more calm, lethargic and muzzy after receiving placebo whereas after receiving St. John's Wort herb extract; the subjects had felt themselves more excited, clear minded and comfortable. But these results didn't reveal any statistically significiant difference. According to the results obtained from objective psychometric tests, St. John's wort herb extract revealed a statistically significiant performance increment in number connection test. When this effect was compared to placebo, no statistically significiant difference was found. In digit symbol substitution test, letter cancellation test and Stroop test, St. John's Wort herb extract didn't cause any statistically significiant difference when compared to placebo. These results indicate that St. John's Wort herb extract (0.3 % hypericin) has no marked effect on psychomotor performance at a single dose in healty volunteers. 103