Tek kullanımlık tıbbi malzemelerin gama radyasyonu ile sterilizasyonu ve diğer yöntemlerle karşılaştırılması
Sterilization of disposable medical products with gamma radiation and comparison with other techniques
- Tez No: 116021
- Danışmanlar: PROF. DR. A. YEKTA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
IV ÖZET Berk, F., Tek kullanımlık tıbbi malzemelerin gama radyasyonu ile sterilizasyonu ve diğer yöntemlerle karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Radyofarmasi Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Tıbbi malzemelerin sterilizasyonunda radyasyonla sterilizasyon, otoklav ve etilen oksit ile sterilizasyona alternatif bir yöntemdir. Tek kullanımlık tıbbi malzemeler olan enjektör, eldiven, cerrahi iplikler, ameliyat giysisi, ameliyat örtüsü, kep ve maskelerin sterilizasyonunda gama radyasyonu, otoklav ve etilen oksit (EO) ile sterilizasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Çeşitli sterilizasyon işlemlerine tabi tutulan örnekler farmakope ve standart spesifikasyonlara uygunluğu açısından değerlendirilmiştir. Her üç yöntemle de sterilize edilmiş örnekler, mikrobiyolojik olarak, (sterilite testi, pirojenite, mikrobiyal yük ve Sterilite temin seviyesi [SAL] dozu belirleme), biyolojik olarak (irritasyon, toksisite) ve fizikokimyasal olarak (renk değişimi, erime-akış indeksi, mekanik özellikler, etilen oksit kalıntısı) değerlendirilmiştir. Gama radyasyonu ile sterilizasyonda 25 kGy ile malzemeler ışınlanmıştır. Çalışmada kullanılan cerrahi iplikler, enjektörler farmakopelere uygundur. Cerrahi ipliklerde, ipek hariç diğer ürünler otoklav ile sterilize edilememiştir. Diğer tüm örnekler etilen oksit ve gama ışınları ile sterilize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Berk, F., Sterilization of Disposable Medical Products with Gamma Radiation and Comparison with Other Techniques, Hacettepe University Health Sciences Institute MSc Thesis in Radiopharmacy, Ankara, 2002. Radiation sterilization is an alternative method to autoclave and ethylene oxide sterilization. In this study; disposable medical products like syringes, gloves, surgical sutures, surgical gowns and drapes were sterilized with autoclaving, ethylene oxide and gamma irradiation. Materials were irradiated at 25 kGy then examined using standard microbiological, physicochemical and biological tests. All materials and specimens used for the study were appropriate to Pharmacopoeia standards and they were sterilized using the three different techniques and the results are evaluated according to the criteria of Pharmacopoeias Standardizations. All specimens underwent microbiological testing (for sterility, pyrogenicity, bio-burden, and determination of the Sterility Assurance Level [SAL] dose), biological testing (for irritation potential and toxicity) and physical testing (for colour changes, melting-flow index, mechanical properties, and the amount of residual ethylene oxide). None of the surgical sutures, except those made of silk, and other materials could not be autoclaved. Instead they were sterilized using gamma irradiation or ethylene oxide. After ethylene oxide sterilization, toxic residues were found to be in the range of 5.42-14.58 ppm.