Türkiye'de sosyal güvenlik sistemleri ve ilaçta deri ödeme uygulamaları
Social security systems and drug reimbursement applications in Turkey
- Tez No: 116036
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKER KANZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
100 VI. ÖZET: Sosyal güvenlik, insanlık tarihiyle birlikte gelişmeye başlamış ve gelişimini onunla devam ettirmiştir. Günümüzde, gelişen toplumların temel gereksinimlerinden biri durumuna gelmiş olan sosyal güvenlik, ilk uygulamalarını toplumsal dayanışma ile yapmış ve modern dünyada çok çeşitli ve geniş kapsamlı uygulama alanları oluşturmuştur. Bugün ülkeler, gelecekte uygulayabilecekleri sosyal güvenlik politikaları oluşturmak çabasındadırlar. Bundan dolayı, sosyal güvenlikle ilgili bulunan sağlık ve ilaç gibi olgular ve bunlarla ilgili politikalar da önem kazanmış durumdadır. Bu çalışmada, sosyal güvenlik politikalarının oluşturulmasında büyük rolü olan ve mali açıdan en büyük gider durumundaki ilaç ve ilaçla ilgili üretim, tüketim, fiyatlandırma ve rasyonel kullanım gibi önem ifade eden konularda genel bir durum değerlendirmesi yapılmıştır. Sosyal güvenlik ihtiyacını doğuran en önemli etkenlerden olan sağlık ve sağlıkla ilgili kavramlara yer verilmekte, tüm bu değerlendirmelerden sonra, sosyal güvenliğin dünya ve ülkemiz üzerindeki tarihi gelişimi ve günümüzdeki genel durumu anlatılmaktadır. Kamu sosyal güvenlik kurumlarının ilaçla ilgili olarak uyguladığı geri ödeme politikaları, üye olma çabası içerisinde bulunduğumuz AB (Avrupa Birliği) ülkelerindeki uygulamalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
101 VH. SUMMARY: The social security has began developing together with the history of humanity and continued its improvement together with it. Today the social security which has became one of the essential requirements of the developing societes has performed its first applications through social solidarity and has formed various application areas with wide coverage in the modern world. Today, the countries are trying to set up the policies which might be applied in relation with the social security in future. Therefore, health and medicine related aspects of the social security and the policies related to these have gained importance. In this study, a general situation evaluation is being made on the issues, such as medicinal products and their production, consumption, pricing, rational usage, since they are the biggest expenditure item in respect to finance and having a great deal of role in setting up the policies of social security. The concepts related to health and matters related to it which are being the most important factors creating the demand for social security are included. After all these evaluations, the historical development and today's general position of the social security over Turkey and the world are being explained. A comparison of applications on reimbursement policies related to the medicines, practiced by the said social security agencies with those applied in EU to which we try to join as a member is made.