İzole tavşan korpus kavernozumunda ultraviyole ışığı ile oluşturulan gevşemelerin doğası
The Nature of ultraviolet light-induced relaxations in the isolated rabbit corpus cavernosum
- Tez No: 116045
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KANSU BÜYÜKAFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET İzole Tavşan Korpus Kavernosumunda Ultraviyole Işığı ile Oluşturulan Gevşemelerin Doğası İzole tavşan korpus kavernosumunun ultraviyole ışığına (365 nm) verdiği cevapların özellikleri, değişik farmakolojik ajanlar kullanılarak araştırıldı. Çevre dokudan tamamen temizlenerek hazırlanan kavernozal preperatlar (~2x2xl5 mm) 2 gramlık ön gerim altında Krebs solüsyonu içeren sıcaklığı 37° C'de sabit tutulmuş, %95 O2 ve %5 C02 ile devamlı gazlandırılan bir izole organ banyosuna asıldı. 10"5 M fenilefrin ile ön kasılmayı (submaksimal) takiben doku tekrarlayan ultraviyole ışığına maruz bırakıldı. Ultraviyole (UV) ışığı dokuda gevşemeler (fotogevşeme) oluşturdu. Ardışık UV radyasyonu sonucu fotogevşemelerde azalma görüldü. İlk fotogevşeme değeri % 30±5.8 iken, son (beşinci) fotogevşeme değeri % 15±3.4 olarak tespit edildi, bu değer yaklaşık % 50 lik bir cevap azalmasını göstermektedir. Nitrik oksid yakalayıcıları olan hidroksokobalamin (100 uM, n=7), hemoglobin (10 uM, n=8) ve çözünür guanilil siklaz inhibitörü olan 1 H-[l,2,4] oksadiazolo[4,3-a] kinoksalin-1-on (ODQ) (10 |M, n=5), fotogevşemeleri önemli ölçüde azalttı. Bir diğer NO yakalayıcısı 2-(4-karboksifenil)-4,4,5,5-tetrametilimidazolin-l-oksil-3- oksid (Karboksi-PTIO) (300 u\î, n=4) fotogevşemelerde azalma oluşturmasına rağmen bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Nitro grubu içeren bileşiklerden L-nitro arjinin (L-NA) (200 uM, n=9) ve sodyum nitrit (NaN02) (200 uM, n=6) fotogevşemeleri bariz olarak artınrken, 3-nitro-L-tirozin (3-NT) (200 uM, n=8) fotogevşemeleri etkilemedi. UV ışığı etkisi altında NaN02 (500 \M, N=6), L-NA (500 \M, n=6), sodyum nitroprusiyat (SNP) (10 uM, n=6) ve 3-nitro-L-tirozin (3-NT) (500 uM, n=5)'den olası NO salıverilmesi, gaz halindeki NO'ya özgü amperometrik bir NO probu kullanılarak direk olarak ölçüdü. NaN02 (133.3±28.9 pA), L-NA (54.4±10.4 pA) ve SNP (3071.5±370.9 pA) ile yapılan deneylerin ikinci dakika değerleri dikkate alındığında kontrole (6.6±4.6 pA) göre anlamlı artış tespit edildi (PO.05). Ancak 3-NT (24.4±6.7 pA) ile istatistiksel olarak anlamlı artış tespit edilemedi. Bu bulgular, izole tavşan korpus kavernozumunda UV ışığının gevşeme tarzında cevap oluşturduğunu ve bu gevşemelere NO' nun katkısının olabileceğini gösterir. Ayrıca ardışık UV uygulaması sonucu fotogevşemelerin giderek azalması, fotosensitif bir madde deposu kavramı ile uyumlu gözükmektedir. Diğer taraftan NO-metre bulguları, daha önce fotosensitif olduğu bildirilen NaN02, SNP ve L-NA'nın, UV ışığına maruz bırakıldığında gerçekten NO salıverebildiklerini göstermektedir. Ancak, bir diğer fotosensitif madde adayı olan 3-NT, UV ışığı ile ölçülebilir NO açığa çıkartmamıştır, dolayısıyla nitrotirozinin, endojen fotosensitif maddelerden biri olma ihtimali oldukça zayıf görünmektedir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Nature of Ultraviolet Light-Induced Relaxations in the Isolated Rabbit Corpus Cavern osum The characteristics of responses of the isolated rabbit corpus cavernosum to ultraviolet light (365nm) were investigated by using various pharmacological tools. The cavernosal preparation (~2x2xl.5 mm) was cleaned from the connective tissues, and it was suspended under an initial tension of 2 gram in an organ bath filled with Krebs solution, maintained 37 °C and continuously bubbled with 95 % O2 and 5 % CO2. Following a steady state submaximal contraction by 10"5 M phenylephrine, the tissue was irradiated with concecutive UV light. It was responded with relaxation (photor,elaxation) to the light. Photorelaxation was diminushing on repeated ultraviolet light exposure. The initial photorelaxation was 30±5.8%, while the last (5 ) one was 15±3.4% which consists around 50 % diminution. 100 uM hydroxocobalamine (n=7), 10 uM hemoglobin (n=8) which are both NO scavengers, and 10 uM ODQ (n=5), a soluble guanylyl cyclase inhibitor, markedly reduced the photorelaxation. Another NO scavenger, carboxy-PTIO (n=5) had also reduced the photorelaxation, but it was found non significant. The nitro-containing compounds, N°-nitro-L-arginine (L-NA, 200 uM) (n=9), sodium nitrite (NaN02, 200 uM) (n=6) but not 3-nitro-L-tirosine (3-NT, 200 uM) markedly enhanced the photorelaxation. In order to determine if NaN02 (500 ^M), L-NA (500 \M) and sodium nitroprusside (SNP) which are able to relax cavernosal strips on the exposure of ultraviolet irradiation, possible NO formation was directly measured by use of a gas permeable NO probe which works with amperometric principle. NaN02 (133.3±28.9 pA), L-NA (54.4±10.4 pA) and SNP (3071.5±370.9) markedly increased NO liberation. However, 3-NT did not significantly produce NO signal (24.4±6.7 pA) under the influence of UV irradiation. These findings can indicate that isolated rabbit corpus cavernosum could indeed relax by UV light application, and NO may contribute to the photorelaxation. Moreover, the fact that gradual reduction in photorelaxation with consecutive UV light exposure seems to be consistent with the concept of a photosensitive matter store. On the other hand, NO-meter data may reveal that those substances which were known to be photosensitive, namely NaN02, SNP and L-NA did indeed release NO under the influence of UV irradiation. Unfortunately, another nitro-containing compound, 3-NT did not liberate detectable level of NO, indicating a weak possibility that it might be one of the endogeneous photosensitive materials