Optimization of north south station keeping manoeuvers for geostationary satellites
Yere eş zamanlı uydular için kuzey güney yönünde istasyonda tutma manevralarının eniyilenmesi
- Tez No: 116048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde, en az yakıtla Kuzey-Güney istikametinde istasyonda tutma (yörünge eğim denetimi) manevraları araştırılmıştır. Bu amaçla doğrudan eniyileme yaklaşımı kullanılmıştır. Manevra problemi yörünge belirli sınırlar içinde tutarken, hız artışının (veya eğim değişiminin) en az yapılmaya çalışıldığı bir eniyileme problemi olarak formüle edilmiştir. Eniyileme değişkenleri manevra zamanı, manevra sonu hedeflenen yörünge eğimi ve manevra yönüdür. Problem düzgün ve doğrusal olmadığı için ihtimalsel eniyileme algoritması olan tavlama benzetimili eniyileme yöntemi kullanılmıştır. Eniyileme sonuçlan TÜRKSAT yer denetim istasyonunda kullanılan strateji yanında ve Soop'un geliştirdiği ve Erdal tarafından TÜRKSAT uyduların uygulanan strateji ile karşılaştırılmıştır. Çalışma ile nümerik eniyilemenin, bilinen manevra stratejilerinden daha az yakıt gerektiren bir manevralar seti çıkarabildiği gösterilmiştir. Eniyileme değişkenlerinin sonuca etkisi de incelenmiştir. İnceleme sonunda sabit manevrayönü kullanılmaya karar verildiği takdirde gereken yakıt miktarını azaltacak belirli bir yönün mevcut olduğu görülmüştür. Bununla birlikte her manevra için hem manevra miktarı hem de manevra yönü eniyileme parametresi olarak kullanıldığı takdirde bunun yörünge eğimindeki kısıtlan ihlal etmeden çok daha az yakıtla manevra yapılabildiği gösterilmiştir. Manevra sıklığının etkiside test edilmiş ve bu etkinin önemsiz olduğu tesbit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Yörünge Eğim Denetimi, Kuzey Güney İstikametinde İstasyonda Tutma Stratejileri, Tavlama Benzetimli Eniyileme Yöntemi
Özet (Çeviri)
In this thesis, mimimum fuel North-South station keeping (incination control) manoeuvres are investigated. For this purpose direct optimization approach is used. The maneuver problem is formulated as an optimization problem where the cost is the velocity increment (or inclination change) and subject to a constraint on inclination. The optimization parameters were the epoch date, target inclination, and maneuver direction. Since the problem is non-smooth and highly nonlinear, a stochastic optimization algorithm, called simulated annealing, is used. The results of the optimization are compared with the strategy used at TURKSAT ground control station as well as the strategy developed by Soop, and implemented by Erdal previously. It is found that direct optimization can generate a set of maneuvers that require less fuel than the common maneuver strategies. The effect of the number of optimization parameters used is also tested. In this vein it is found that if a fixed maneuverdirection is used, there exists a particular direction that minimizes the required fuel. However, optimizing both the maneuver amount, and the maneuver direction further reduces the fuel consumption. Effect of the frequency of the maneuvers is also tested and it is found that this effect is negligible.Keywords : Inclination Control, North-South Station Keeping Strategies, Simulated Annealing Optimization Algorithm