Determination of production practice for free machining steels produced in Çemtaş Steel Plant
Çemtaş üretimi otomat çeliklerinde üretim pratiğinin belirlenmesi
- Tez No: 116117
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
öz ÇEMTAŞ ÜRETİMİ OTOMAT ÇELİKLERİNDE ÜRETİM PRATİĞİNİN BELİRLENMESİ Güzeler, Güray Y.L., Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Naci Sevinç Eylül 2001, 63 sayfa Bu çalışma Çemtaş'ta, otomat çeliklerinin Çelikhane ve Haddehane ünitelerindeki Üretim pratiğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Üretim pratiğinin belirlenmesi yanında, hatalı çubuklardan alınan numuneler üzerinde gerçekleştirilen makroskopik ve mikroskopik çalışmaların dikkate alınmasıyla, ürünlerin yüzey kalitesinin iyileştirilmesine yönelik bir takım önlemler alınmıştır. Bu önlemler çok etkili olmuş ve yüzey hataları % 30.22'den % 3.03'e indirilmiştir. Aynı zamanda işlenebilirlik alanında da iyi bir seviyeye gelinmiştir. Anahtar sözcükler : Otomat Çelikleri, işlenebilirlik iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF PRODUCTION PRACTICE FOR FREE MACHINING STEELS PRODUCED IN ÇEMTAŞ STEEL PLANT Güzeler, Güray M.S., Department of Metallurgical and Materials Engineering Supervisor : Prof. Dr. Naci Sevinç September 2001, 63 pages This study was undertaken with the objective of determination of production practice for free machining steels in the steel melt shop and the rolling mill units of Çemtaş. Besides, determination of the production practice, taking into account the results of macroscopic and microscopic studies conducted on specimens taken from the defect containing bars, certain measures directed to improve the surface quality of the products. These measures were found to be very effective and surface defects were decreased to 3.03 % from 30.22. In addition, in the field of machinability a good level was reached. Key words : Free machining steels, rnachinability iii