Real time mission planning for virtual human agents
Sanal insan etmenler için gerçek zamanlı görev planlama
- Tez No: 116328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
oz SANAL İNSAN ETMENLER İÇİN GERÇEK ZAMANLI GÖREV PLANLAMA Ündeğer, Çağatay Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Faruk Polat Ocak 2001, 94 sayfa Güzergah ve görev planlama, oyunlar, robotik, askeri görev planlama, yan otonom kuvvetler gibi bir çok çalışma alanın ilgi konusu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, sanal insan etmenlerle, geniş arazi üzerinde bir görevi grup senkronizasyonunu da göz önünde bulundurarak tamamlamak için bir çoklu etmen modeli geliştirmektir. Arazi üzerinde, nehirler, göller, ormanlar, kayalar, yollar, evler, köprüler gibi doğal ve yapay detaylar bulunmaktadır. Etmenlerimiz önceden tanımlanmış bir görevi başarmak (saldın, kaçış, intikal vb.) için stratejik bir alana girmektedir. Bu alanda, gündüz kamera, infra-red kamera, radar, gece görüş cihazı gibi farklı tip sensörleri üzerinde bulundurabilen statik ve dinamik platformlar bulunmaktadır. Etmenlerin amacı, herhangi bir platform tarafındantespit edilmeden veya yakalanmadan bir grup lideri öncülüğünde görevini tamamlayabilmektir. Tespitin gerçekçiliğini arttırmak için platform sensörlerin görüntüleri kullanıcılar tarafından taktik komuta merkezinden izlenmektedir. Etmenler, gerçek zamanlı olarak güzergah planlamakta ve görevi tamamlamak için planlanan güzergahı izlemektedir. Kontrol noktalarından geçen uygun güzergahların gerçek zamanlı güncellenen bilgilerle, arazi, hava koşullan ve düşmanı da göz önünde bulundurarak tespit edilebilmesi için bir çevrim dışı güzergah planlama, bir gerçek zamanlı güzergah güncelleme ve bir de çoklu etmenli gerçek zamanlı arama algoritması geliştirilmiştir. Her hangi bir etmen düşman tarafından tespit edilir veya tanınırsa, görevini tamamlamak için planını değiştirmeye çalışacaktır. Anahtar Kelimeler : Yarı otonom kuvvetler, görev planlama, çevrim dışı güzergah planlama, gerçek zamanlı güzergah güncelleme, çok etmenli gerçek zamanlı arama. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REAL TIME MISSION PLANNING FOR VIRTUAL HUMAN AGENTS Ündeğer, Çağatay M.S., Department of Computer Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Faruk Polat January 2001, 94 pages Path searching and mission planning are challenging problems in many domains such as wargames, robotics, military mission planning, computer-generated forces, etc. The objective of this study is to develop a multi-agent system for virtual human agents on three-dimensional large landscapes (terrain) to accomplish a specified mission by group synchronization. The terrain contains natural and artificial entities such as rivers, lakes, forests, rocks, roads, houses, bridges, etc. The agent groups enter a specific area to perform a specified mission, which may be to attack, escape or just pass through a selected tactical area. The terrain contains static and dynamic platforms that carry different kinds of sensors such as DayTV, infra-red, radar, night- vision. The goal of the agents is to complete their mission under control of a group commander without being detected or caught by any platform. Monitors of the platform sensors are HIobserved by the user at tactical command center in order to make the detection process more realistic. The agents plan path in real-time and follow their path in order to complete the mission. For that purpose, an off-line path planning, a real time path update, and a real time goal directed path search algorithm are proposed to find suitable routes passing through mission control points considering the terrain, weather and the threat information known or gathered on the fly. When an agent is detected or identified, it tries to alter its plan to accomplish the mission. Keywords : Computer generated forces, mission planning, off-line path planning, real-time path update, multi agent real-time search. IV