Conservation and restoration problems of Kaya Köyü (Levissi) houses
Kaya Köyü (Levissi) konutlarının koruma ve restorasyon sorunları
- Tez No: 116361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
yönlerini irdelemek anlamına gelmektedir. Uzun yıllardır ülkemizin koruma gündeminde yer alan“Kaya Köyü Barış ve Dostluk Köyü olsun”önerisinin, koruma bilinci ve mücadelesi anlamında desteklenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Kaya Köyü Konut Mimarisi'nin tanınmasına katkı sağlamayı ve doğru restorasyon uygulamalarına imkan verecek verileri tartışmayı amaçlayan bu çalışma, bütüncül bir koruma eyleminin temel parçalarından biri olmayı amaçlamaktadır. Bu sayede Türk ve Yunan halkları arasında kurulacak barış ve dostluk köprüsüne katkıda bulunabilmek, çalışma için itici güç oluşturmaktadır. Anahtar kelimeler : Levissi, Kaya Köyü, Mübadele, Koruma, Yeniden İşlevlendirme, Geleneksel ve Yöresel Mimari, Sürdürülebilir Koruma, Bina Arkeolojisi
Özet (Çeviri)
Kaya Köyü is an old Anatolian Greek settlement which has not been inhabited since the Greek-Turkish population exchange in 1923. It has the tragic unity of the physical destruction added to the untouched/intact nature because of solitude and isolation. It represents the physical trait of our social memory awaiting reminisce after it has been lost with the exchange of population. The revelation of the values of Kaya Köyü Houses shall pave the way for a better understanding of the traditional housing architecture in