Ahlat'ta baston üretim teknolojisi
The Technology of stick production in Ahlat
  1. Tez No: 11646
  2. Yazar: NİHAT TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
AHLAT'TA BASTON ÜRETİM TEKNOLOJİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Nihat TAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1930 ÖZ Ahlat bastonunun tarihi? yapımında kullanılan araç-gereçler yapım teknikleri ve ortaya çıkan ürünler; baston ustalarının kişisel özellikleri,, çalışma koşulları, sorunları ve çözüm önerileri araştırmanın konusudur. Ahlat5 ta 9 küçük atelye ve 3 evde, 17 usta ve çırak baston üretmek tedir. Baston ustalarının % 83.33 'ü sadece el aletleri kullanmakta ve % 70. 58 : i ise günde ancak 1-2 baston yapa bilmektedir, Ahlat bastonlarında caizeme olarak ceviz kereste ve koç -manda boynuzu kullanılmaktadır. Ceviz kereste ile boynuzun renk ve deseni Ahlat bastonlarının en belirgin özelliğidir. Ahlat bastonlarında genelde gövde sadedir. Baş şekilleri ve başa işlenen motiflere göre 100'ün üzerinde baston çeşidi bulunmaktadır. Bazı ustaların bas tonlarının boyutlarında uyumsuzluk ve üst yüzeylerinde kalitesizlik. Görülmektedir.Bunu önlemek için baston üze rinde yapılan işlemlere daha dikkat edilmeli ve gömlek cila yerine vernik kullanılmalıdır. Ayrıca bütün sorunların çözumu için kooperatifleşmeye gidilmeli; Ahlat bastonculuğu devletçe desteklenmeli ve özendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
THE TECHNOLOGY OF STICK PRODUCTION IN AHLAü (M.Sc Thesis) Nihat TAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1990 ABSTRACT The history of Ahlat sticks materials being used, the technology of production and products t personalities of workmen f the conditions and problems of working and sollution suggestions are the subject the investigation In Ahlat the sticks are produced in 9 workshops end 3 houses and 17 workers are working. Only % 83 r 33 of work men are using hand tools and % 70. 58 of them are produ cing only one or two sticks in a day time. Walnut timbers, ram and buffalo ? s horn are used as materials. Walnut timbers,, colours and designs of horns are the most clear features of Ahlat sticks. There are sorts more than one hundred according to their stems, head forms and motives? laboured to heads in Ahlat sticks. There are incongruity in dimensions, baseness in surfaces of some worker's production Actions must be made more carefully and varnish must be used with polish for preventing these. In addition to these, system of cooperative business must be supported and also stick production in Ahlat must be supported and encouraged by government. XX