Bacillus thuringiensis var. israelensis in mus musculus böbrek dokusu üzerine histolojik etkisi
Investigation of the histologic influence of bacillus thuringiensis var israelensis on the kidney tissue of mus musculus
  1. Tez No: 11647
  2. Yazar: YUSUF KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE SULUDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
BACILLUS THURINGENSIS VAR.ISRABLENSIS IN MUS MUSCULUS BÖBREK DOKUSU ÜZERİNE HİSTOLOJİK ETKİSİ Yüksek Lisans Tezi Yusuf KALENDER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1990 ÖZ Bu çalışmada Mus musculus böbrek Bacillus thuringiensis var.İsralensis'in histolojik etkisi araştırılmıştır. Bakteriler farelere,Intraperitoneal oral,perkutan,inhalasyon,intravanöz ve göz irritasyonu olmak üzere yedi değişik yoldan verilmiştir.Her bir inokulasyonda yaklaşık mililitrede 2*10 bakteri kullanılmıştır.Kontrol gruplarına ise yine aynı şekilde distile su verilmiştir.Erkek ve dişi fareler bakteri verildikten bir ay ve üç ay sonra kesilerek böbrek dokuları alınıp,histolojik preparasyon işlemlerinde sonra daimi prepatlar haline getirilmiş ve ışık mikroskobunda incelenmiştir.Kontrol grubu farelerle karşılaştırmalı olarak incelenen böbrek dokularında herhangi bir histopatalojik durum göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE HISTOLOGIC IIWIAMfCE OF bacillus ımmımımsıs var. iseaelmsis m the ksmmi TISSUE OF MIS MJSCDMIS M, So. Thesis Yusuf KAIEMMI GAZÎ IINIVSSTY INSTITUTE OF SCIENCE AM) TMUdiCXST JUNE 1990 ABSTRACT In this study j the histological influence cf Bacillus; ihurîngîensis var, Israel ens i s on kidney tissue of Mas ' mxscuius was investigated. Bacteria were inoculated to sice in seren“ways being as subcutaneous. percutaneous? intraperitoneal « ©ralp inhalation» intravenous® and eye irritation. In each inoculation approximately 2&îQs per /al. of bacteria were used. Water was given to the control groups in the same ”ways. Male and fesale mice were dissected after one or three sonths of the treatments and their kindey removed and. after routine hy&tological prepara tions s were examined under the light Microscope. Not any hystopa- toîogical difference was observed in kidney tissues of treated aniiaals vhen they were compared with the tissues of control specimen. m