Bir tekstil işletmesinde üretim-insangücü planlaması
Planing of production-man power in a textile factory
- Tez No: 11645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
BİR TEKSTİL İŞLETMESİNDE ÜRETİM-İNSMGÜCÜ PLÂNLAMASI (Yüksek Lisans Tezi) ökkeş KARADA? GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT - İ990 ÖZ Üretim sistemlerinde hammadde, insangücü., makina.. sermaye gibi kıt kaynakların kullanılmasında etkinlik sağlamak için gerçekleştirilen üretim planlama çalışmaları üretim kapasitesinin nasıl kullanıla cağımda belirlemeye çalışır. Yeni bir fabrikanın tasarımını veya mevcut bir sistemin genişletilmesini düşündüğümüz zaman, tasarımın kapasitesine ilişkin bir karar vermek gerekecektir, İşte bu tezde insangücü kapasitesinin işletmeye getireceği mali yük gözönüne alınarak bir tekstil işletmesinde mevcut kaynaklara ek bir yatırım 'yapmadan insangücü yeni den belirlenmeye çalışılmış yeni insangücü kapasitesine göre ödenekler yeniden hesaplanmış., bir kıyaslama imkanı sağlanarak mevcut ve yeni insangücü kapasitesine göre doğrusal programlama yardımıyla ürün miktarı belirlenmeye çalışılıp optimum sonuca ulaşılmıştır. Çözümlerde QSB (Quantative Systems for Business) bilgisayar paket programı kullanılmış tır. II]
Özet (Çeviri)
PLANNING OF PRODUCTION-MAN POWER IN A TEXTILE FACTORY (M.Sc. Thesis) ökkeş KARADA? GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY - 1990 ABSTRACT Production planning studies which were carried out to ensure effecti ve utilization of scarce sources such as raw material, man power, ca pital, etc. in the production systems do also try to determine how to satisfactorily use the production capacity. When we contemplate to de sign a new factory or to expand an existing plant, we will have to take a decision in connection with the capacity of the project »Therefore, in this.thesis» man power, with due consideration of its financial burden to the plant, has been re-determined without need for supplementary in vestment to the existing sources; fund allocations have been re-calcu lated in reference to the man power capacity; and by creating a possi bility of comparison, quantity of product tried to be determined by seans of linear programming in reference to the existing and the new man power capacity; and thus reached an optimum result. In solutions QSB (Quantity Systems for Business) Computer package program has been used. IV