Kendinden uyartımlı asenkron jeneratörün geçici ve sürekli durum davranışının modellenmesi
Modelling of steady and transient state behaviour of self-excited asynchronous generator
  1. Tez No: 116648
  2. Yazar: SENCER ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAKUP DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi KENDİNDEN UYARTIMLI ASENKRON GENERATÖRÜN GEÇİCİ VE SÜREKLİ DURUM DAVRANIŞININ MODELLENMESÎ Sencer ÜNAL Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 2002-Sayfa: 73 Teknolojide meydana gelen gelişmelerden dolayı insanların enerjiye olan ihtiyacı günden güne artmaktadır. Bununla birlikte dünyada halen kullanılmakta olan enerji kaynaklanılın sınırlı olması yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini artırmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının zamanla değişken bir yapıya sahip olmaları bu kaynaklardan enerji üretiminde kullanılacak olan elemanın da değişik hızlarda elektrik enerjisi üretebilecek bir özelliğe sahip olmasını gerektirmektedir. Bu tür uygulamalarda asenkron makinanın, özellikle sincap kafes tipindeki asenkron makinanın generator olarak kullanılması senkron generatöre göre daha popüler hale gelmektedir. Çünkü, asenkron generatörler sabit hızda olduğu gibi değişik hızlarda da güç dönüşümü yapabilmektedir. Ayrıca bazı özellikleri ile senkron generatörlerden daha kullanışlıdırlar. Bu çalışmada kendinden uyartımlı asenkron generatörün dinamik davranışının incelenmesi için bir model geliştirilmiştir. Bu model sayesinde elde edilen teorik sonuçlar, deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis MODELLING OF STEADY AND TRANSIENT STATE BEHAVIOUR OF SELF- EXCITED ASYNCHRONOUS GENERATOR Sencer ÜNAL Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical and Electronics Engineering 2002-Page: 73 The energy demand has been increasing day by day due to technological developments. However the energy sources oven the world are limited and this increases the importance of renewable energy sources. Since the renewable energy sources have time-dependent regimes, the machines used in production of energy from these sources should have the ability of producing energy in various speeds. The use of squirrel cage asynchronous machines has been much more popular as generators companed with synchronous generators. Because asynchronous generators can transform power at variable speeds besides constant speeds. In addition they are more useful with regard to some characteristics. In this study a new model was developed in order to investigate the dynamic behaviours of a self-excited asynchronous generator. The theoretical results obtained using the model were compared to the experimental ones.