İndüktans ve direnç değişimlerinin döner asenkron motorların vektör kontrolü üzerindeki etkileri
Effects of the variations of inductance and resistance of rotating induction motors on vector control
- Tez No: 116657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÜRÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Hızla gelişen teknolojiyle birlikte performans, hız ve kapasiteleri artan elektronik güç anahtarları ve mikroişlemciler sayesinde elektrik motorlarının sürülmesinde ve kontrolünde kullanılan evirgeç gibi sürücü düzeneklerinin gelişmesi sağlanmıştır. Bu gelişim asenkron motorlarda hız ve moment kontrol yöntemlerinin daha rahat bir şekilde uygulanmasına olanak sağlamıştır. Asenkron motorlarda kullanılan klasik kontrol yöntemlerinde hız ve momentin kenetlenmeli bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Ancak bu sorunun vektör kontrol yöntemleriyle giderildiği kanıtlanmıştır.Bu kontrolör sayesinde hız ve moment birbirinden bağımsız olarak iki bileşen şeklinde kontrol edilebilir. Ancak hız ve moment kontrolünde, makine parametrelerinin doğru olarak belirlenmesi çok büyük önem kazanmaktadır. Asenkron makinenin parametrelerinin doğru olarak belirlenmesi ise çok zordur. Çalışma koşulunda parametreler; frekans, akım büyüklüğü ve sıcaklığa bağlı olarak değişimler gösterebilmektedirler.IV Bu tezde, dolaylı rotor akısı yönlendirmesi ile üç fazlı asenkron motorun vektör kontrollü benzetimi yapılarak, parametre değişimlerinin bu alan yönlendirme yöntemine olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla dolaylı alan yönlendirme yönteminde rotor denklemleri elde edilerek bilgisayar ortamında benzetimi yapılmıştır. Çalışmada iki farklı motor ve iki farklı evirgeç kullanılarak, benzetimlerden elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılıp yorumlanılmıştır. Ayrıca doğrudan alan yönlendirme yöntemlerinin de parametre değişimlerinden nasıl etkilendiği konusuna kısaca değinilmiştir. Son olarak parametre değişimlerinin düzeltilmesi için yapılmış olan öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Inverter circuits which are used to drive and control electric motors has been developed recently with the help of electronic power switches and microprocessors having better performance, speed and capacity with rapid developements in technology. These developements result in easier and better applications in control methods of speed and torque of induction motors. In classical control methods used for induction motors, it is seen that speed and torque are coupled together. But it has been shown that, this problem is eliminated by vector control methods. By these methods, speed and torque can be controlled as two independent components. However, in control of speed and torque, it has great importance to determine the machine parameters correctly. It is very difficult to determine the parameters of an induction machine. The parameters can be changed by frequency, magnitude of current and temperature in working conditions. In this thesis, vector control simulation of three phase induction motors has been made with the method of Indirect Rotor Flux Field Orientation, and the effects of change in parameters on this method has been investigated. For this purpose, rotor field equations of Indirect Rotor Flux Field Orientation Method has been obtained and simulated on computer. Two different motors and inverters has been used and the results obtained from simulations has been compared and discussed. A brief explaination has been made on how the changes in parametersVI affect the Direct Field Orientation Methods. Finally, the methods proposed for correction of parameter changes has been presented.