Fırçasız doğru akım motorlarının kayma mod çözümleyicili algılayıcısız hız kontrolü
Sensorless speed control of BLDC motors using sliding mode observer
- Tez No: 123559
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNGÖR BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
FERÇASIZ DOĞRU AKIM MOTORLARININ KAYMA MOD GÖZLEMLEYİCİLİ ALGILAYICISIZ HlZ KONTROLÜ (Doktora Tezi) Mehmet GEDİKPINAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Bu tezde, Fırçasız Doğru Akün Motorları (FSDAM) için yeni bir algılayıcısız hız kontrol algoritması geliştirilmiştir. Algoritma, Kayma Mod Gözlemleyici (KMG) ve bir tam modelinin kullanılması temeline dayanmaktadır. KMG, rotor hız ve konumunun tahmini için kullanılmaktadır. İdeal kayma mod teknikleri parametre değişimlerine karşı dayanıldı olmasına rağmen, KMG'nın ayrık zaman uygulaması büyük parametre değişimlerine duyarlıdır. Böylece, doğru stator direnç ve indüktans değerlerini tahmin etmek ve bu tahmin edilen parametreleri KMG'de kullanmak üzere, motorun bir tam modeli kullanılmıştır. Önerilen yöntemin etkinliğini farklı hız ve yük şartlarında gösteren çalışma sonuçları tezde sunulmuştur. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Kalıcı mıknatıslı senkron motor, kayma mod gözlemleyici, parametre tahmini Sayfa Adedi : 116 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Güngör BAL
Özet (Çeviri)
11 SENSORLESS SPEED CONTROL OF BLDC MOTORS USING SLIDING MODE OBSERVER (Phd. Thesis) Mehmet GEDİKPINAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY July 2002 ABSTRACT In this thesis, a new sensorless speed control algorithm for Brnshless DC motors has been developed. The algorithm is based on the use of Sliding Mode Observer (SMO) and an identification model. The SMO has been used to estimate both the rotor speed and position. Although the ideal sliding mode techniques are robust in the case of parameter variations, the discrete time implementation of the SMO is sensitive to the large parameter variations. Thus, an identification model of the motor has been employed to estimate the true stator resistance and inductance and to use these estimated parameters in the sliding mode observer. The operation results showing the effectiveness of the proposed method under different speed and load conditions have been presented in the thesis. Science Code : 626.01.01 KeyWords : Permanent magnet synchronous motor, Sliding Mode observer, parameter estimation Page Number : 116 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Güngör BAL