Elektrik şebekelerinden sekonder rölelerin bilgisayar ortamında gerçekleştirilmesi
To realize the power system seconder relays in computer environment
- Tez No: 116664
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YETKİN TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELEKTRİK ŞEBEKELERİNDEKİ SEKONDER RÖLELERİN BİLGİSAYAR ORTAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İlhamı AYGEN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı 2002, Sayfa.61 Bu tezde, güç sistemlerinde kullanılan sekonder rölelerin bilgisayar ortamında gerçekleştirilmesi ile ilgili bir metot sunulmuştur. Güç sistemlerinde röleler çok önemlidir; bu rölelerin uzaktan kontrolü bu tür uygulamalarda çok kullanışlıdır. Uzaktan kontrol metodunda, akım trafosunun çıkışı sayısal bilgiye dönüştürülerek bu bilgi terminallere gönderilir ve terminaldeki bilgisayar yardımıyla işlenir. Bu aşamadan sonra yapılan bilgisayar programı, bu bilgilerden rölenin açma zamanını hesaplayarak, rölenin açıp açmayacağını veya ne kadar sürede açacağını röleye bildirir. Güç sistemlerinde yapılan deneysel sonuçlar önerilen metodun doğruluğunu tasdik eder. Bu sonuçlar önerilen metodun performansının iyi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis TO RE ALİZE THE POWER SYSTEM SECONDER RELAYS IN COMPUTER ENVIRONMENT İlhami AYGEN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computer Engineering 2002,Page:61 This thesis presents a method for realize the computer support for seconder relays which are used in power systems. In power systems relays are very important, and remote control of this relays are very useful for this kind of applications. In this remote control method, the output of current transformer is transduced the digital data and then this data transferred to terminals and in terminals, computers take this data and execute it. After this phase computer program calculate the turn on time of relay and send this information to relay. Experimental results on tested power systems are presented to validate the proposed method. This results show that the performance of the new method is good.