Keban Baraj Gölü'nde yaşayan Chondrostoma regium (Heckel, 1843)'un üreme biyolojisi
The Reproduction biology of Chondrostoma regium (Heckel, 1843) living in Keban Dam Lake, Elazığ
- Tez No: 116670
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET KEBAN BARAJ GOLÜ'NDE YAŞAYAN CHONDROSTOMA REGIUM (MECKEL, 1843)'UN ÜREME BİYOLOJİSİ Yüksek Lisans Tezi M. Zülfü ÇOBAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Temel Bilimler Anabilim Dalı 2002, Sayfa: 46 Bu çalışmada, Elazığ Keban Baraj Gölü'nde yaşayan Chondrostoma regium (Heckel, 1843) bireylerinin eşeysel olgunluğa ulaşma yaşları, üreme zamanları ve yumurta verimliliği Mart 2001 - Şubat 2002 tarihleri arasında tespit edilmiştir. Eşeysel olgunluğa dişilerin III yaşında erkeklerin ise II yaşında eriştikleri saptanmış ve üreme periyotlarının mart - nisan olduğu bulunmuştur. Vücut ağırlığı ile ovaryum ağırlığı (r = 0,78). vücut ağırlığı ile testis ağırlığı (r = 0.78), vücut uzunluğu ile ovaryum ağırlığı (r = 0,66) ve vücut uzunluğu ile testis ağırlığı (r = 0.65) arasındaki korelasyonlar bulunmuştur. Yumurta sayısı ile vücut ağırlığı, vücut uzunluğu ve ovaryum ağırlığı arasındaki ilişki sırasıyla r = 0.49. r = 0.54 ve r = 0,46 olarak saptanmıştır. Yumurta çapları 0,2 - 1,633 mm arasında değişmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Chondrostoma regiıum. Üreme zamanı. Yumurta verimi. Eşeysel olgunluk yaşı. r.C. YOKSBKÖâtiEnM Kör,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE REPRODUCTION BIOLOGY OF CHO.XDROSTOMA REGIUM (HECKEL, 1843) LIVING İN KEBAN DAM LAKE, ELAZI? Masters Thesis M. Zülfü ÇOBAN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Aqiiaculture 2002, Page: 46 In this study, the sexual maturity, reproduction period and fecundity of Chondrostoma regium living in Keban Dam Lake, Elazığ were determined between March 2001 and February 2002. It has been found that males reached sexual maturity in age II whereas female reached in age III and thus their reproduction period was in march - april. The correlations between body weight and ovarium weight (r = 0.78). body weight and testis weight (r = 0.78), body length and ovarium weight (r = 0.66). body length and testis weight (r = 0.65) were determined. The relations of body weight, body length and ovarium weight with eggs number were r = 0.49. r = 0.54 and r = 0.46 respectively. Egg diameters ranged 0.2 - 1.633 mm. KEY WORDS: Chondrostoma regium, reproduction period, egg production, sexual maturity aae. V