Keban Baraj Gölü'nde yaşayan tatlısu istakozu (Astacus leptodactylus Esch. 1823) rasyonuna farklı oranlarda ilave edilen vitamin e'nin etkileri
The effects different levels of vitamin e added to the ration of freshwater crayfish (Astacus leptodactylus Esch. 1823)living in Keban Dam Lake
- Tez No: 185250
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUZAFFER HARLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Temmuz 2002-Ağustos 2003 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmada, ilk olarakeşeysel olgunluğa ulaşacak tatlısu istakozu (Astacus leptodactylus) rasyonlarına farklı oranlarda Evitamini katılmasının; tatlısu istakozunun (kerevit) aylık canlı ağırlık artışı, oransal büyüme, spesifikbüyüme oranı, kondisyon faktörü, aylık yem tüketimi, canlı ağırlığa göre günlük yem tüketimi, yemdönüşüm oranı, yem etkinlik oranı, protein etkinlik oranı, yaşama oranı; oniki aylık süre sonundahepatosomatik indeks, kerevit etindeki ve hepatopankreasındaki lipid peroksidasyon düzeyleri ile Evitamini değeri ve ayrıca abdominal yumurta ve I. devre yavru etkisinin ortaya konması amaçlandı.Bu amaçla, bir kontrol (K) ve üç adet deneme (D1, D2, D3) rasyonu hazırlandı. Rasyon öğelerikontrol rasyonuna 65,83 mg/kg E vitamini katkısı sağlamaktadır. Kontrol rasyonuna 34,17 mg/kg,84,17 mg/kg ve 134,17 mg/kg E vitamini (α-tocopherol acetat) katılarak sırasıyla D1, D2, ve D3rasyonları oluşturuldu. Çalışma üç tekrar halinde gerçekleştirildi.Sonuç olarak, araştırmada tatlı su istakozu rasyonlarına [Kontrol (K), Deneme 1 (D1), Deneme 2(D2), Deneme 3 (D3)] farklı oranlarda E vitamini katılmasının; tatlısu istakozunun (A. leptodactylus)canlı ağırlık artışı, oransal büyüme, spesifik büyüme oranı, kondisyon faktörü, günlük yem tüketimi,yem dönüşüm oranı, yem etkinlik oranı, protein etkinlik oranı, yaşama oranı, hepatosomatik indexdeğerleri üzerinde istatistiksel olarak önemli düzeyde etkili olmadığı belirlendi (p>0,05). Abdominalyumurta ve I.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between July 2002- August 2003. In the present study, the effectsof different levels of vitamin E added to the ration of freshwater crayfish (Astacus leptodactylus),which will be sexually mature first time, were investigated. The live weight gain, relative growth rate,specific growth rate, condition factor, montly food intake, daily food intake, food conversion ratio,food efficiency ratio, protein efficiency ratio and survival rate were taken montly and hepatosomaticindex, the levels of lipid peroxidation and vitamin E content in the abdomen muscle andhepatopancreas of crayfish were investigated at the end of the study. In addition to these parameters,the effects of dietary vitamin E on the abdominal eggs and stage 1 juvenile numbers were alsoresearched.For this aim, a control (K) and there treatment (D1, D2, D3) rations were prepared. The controlration constituted 65.83 mg/kg vitamin E. 34.17 mg/kg, 84.17 mg/kg and 134.17 mg/kg vitamin E (α-tocopherol acetat) were added to the control ration in order to prepare the treatment rations D1, D2, D3respectively. The study was carried out with 3 replicates for each dietary treatment.In conclusion, it was found that the different levels of vitamin E added to the ration of crayfishdid not have an impact significantly on the values of live weight gain, relative growth rate, specificgrowth rate, condition factor, montly food intake, daily food intake, food conversion ratio, foodefficiency ratio, protein efficiency ratio, survival rate and hepatosomatic index (p>0.05).