Sınır elemanları yönteminde iki boyutlu problemler için otomatik veri üretimi
Automatic mesh generation for two dimensional problems in the boundary element method
  1. Tez No: 116672
  2. Yazar: ALPER ULAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SINIR ELEMANLARI YÖNTEMİNDE İKİ BOYUTLU PROBLEMLER İÇİN OTOMATİK VERİ ÜRETİMİ Alper ULAŞ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Eğitimi Anabilim Dalı 2002, Sayfa : 93 Bu çalışmada, otomatik veri üretiminin temel teorisi incelenmiş, Sınır Elemanları Yöntemi programlarına uygun yapıda veri üretimini sağlayan bir program geliştirilmiştir. Hazırlanan programda, problem geometrisine uygun şekilde, başlangıç verileri girilmiş ve gerekli bölmeler yapılmıştır. Bu bölmeleme sonucunda elde edilecek veriler, Sınır Elemanları Yöntemi programları için giriş verisi olarak kullanıma hazır hale getirilmiştir. Sınır Elemanları Yöntemi uygulamaları için problem verilerinin otomatik olarak üretilmesi gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sınır Elemanları Yöntemi, Otomatik Veri Üretimi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis AUTOMATIC MESH GENERATION FOR TWO DIMENSIONAL PROBLEMS IN THE BOUNDARY ELEMENT METHOD Alper ULAŞ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical Education 2002, Page : 93 In this study, the fundemental theory of automatic mesh generation has been examined and a computer program, which provides the mesh generation for Boundary Element Method programs appropriately, has been developed. In the developed program, starting data have been entered conveniently for the problem geometry and then the required mesh has been realised. The result data obtained after this mesh generation have been preparedto bo used as input data for the Bondary Element Method programs. Automatic generation of the problem data for the Boundary Element Method applications has been realised. Key Words : Boundary Element Method, Automatic Mesh Generation.