Ayaş, Güdül, Beypazarı ve Polatlı arasında kalan bölgenin florası
The flora of the region among the towns of Ayaş, Güdül, Beypazarı and Polatlı
  1. Tez No: 11674
  2. Yazar: HÜSEYİN TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma alanı İç Anadolu bölgesinin kuzey batısında Ankara ili sınırları içinde bulunmaktadır. Bu araştırma 1989 ve 1990 yıllarında toplanan bitki örneklerinden oluşmakta ve Ayaş, Güdül, Beypazarı ve Polatlı ilçeleri (merkez) arasında kalan bölgenin florasını kapsamaktadır. Belirtilen süre içinde araştırma bölgesinden 800'ün üstünde bitki örneği toplanmış olup, bunların değerlendirilmesi sonucunda 41 familyaya ait 174 cins ve 313 tür tesbit edilmiştir. Araştırma bölgesinde en çok cins ve türe sahip familyalar ile bunların oranları ve türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı Bölüm 4' de açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in 1989 and 1990. The study area is situated in the west of Ankara. It's restricted by Ayaş in the east, Güdül in the north, Beypazarı in the north-west and Polatlı in the South. The study area is covered by the steppe vegetation, the vast part of which is formed by thyme species. In the course of study, 313 taxa have been recorded. These are belongto 41 families and 174 genera. In account of the number of species, the richest families and the distribution rates of the species into the floristic region are explained in Chapter 4